btbilgi

Herkes ya bilgisayarında, ya dizüstünde veya akıllı telefonunda bir takım kişisel bilgilerini taşıyor. Ne yazık ki cihazlarımız her gün siber saldırılarla, çalınma veya bozulma riskleri ile karşı karşıya. Bu gibi durumlar için bazı önlemler alabilirsiniz, bunların içinde en etkili olanlarından biri kriptolama (şifreleme). Kriptolama sadece veri saklama ile sınırlı değil, güvenlik firması ESET yapabileceğiniz farklı yöntemleri şöyle sıralamış:

Sabit disk

Tam disk şifreleme sayesinde bilgisayar çalınsa bile hiç kimse üzerindeki bilgilere erişemez. Bu yöntemde diskin içindeki tüm veriler, yazılımlar ve işletim sistemi tamamen şifrelenir. Bilgisayarın başlatılması sırasında anahtar girilmediği sürece kimse sabit diske ulaşamaz.

Akıllı telefon

Cihaz kriptolama modern mobil cihazların hepsinde entegre olarak sunulmakta ve genelde varsayılan olarak etkinleştirilmekte. İnternette Android veya iOS işletim sisteminde cihaz şifrelemesinin nasıl kontrol edileceğine ve nasıl aktive edileceğine dair bir çok makale bulunabiliyor.

Bulut depolama

Bulut depolama erişim kolaylığı sebebiyle çok popüler, fakat her web servisi gibi onlar da güvenlik ihlallerine açık durumda. Eğer buluta yüklemeden önce dosyalar şifrelenirse, bir ihlal durumunda çalınan verilen şifre çözme anahtarı olmadan erişilemez. ESET ücretsiz ve ticari birçok dosya şifreleme uygulaması olduğunu ama en azından AES şifrelemesi sunan seçeneklerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Web trafiği

İnternet gezintilerini şifrelemek için ideal çözüm VPN servislerini kullanmaktan geçiyor. Eğer ev dışında bir kafede çalışıyorsanız ve müşteriyle hassas bilgiler paylaşacaksınız, VPN servisi kullanarak bilgilere kimsenin müdahale edemeyeceği şifreli bir ağ üzerinden iletebilirsiniz. Ayrıca fiziksel olarak dünyanın öbür ucunda da olsanız, evinizdeki ağa güvenli bir şekilde erişip hassas verilerinizi uzaktan kullanabilirsiniz.

HTTPS

Her gün gezdiğimiz web sitelerinin bir kısmı güvenlidir, bir kısmı ise değildir. Bunu gittiğiniz sitenin adresinin başındaki ‘HTTPS’ ön ekinden anlayabilirsiniz. Sondaki ‘S’ harfi ‘secure’ (güvenli) sözcüğünün baş harfinii ifade eder. Bu türden sitelerde ziyaretçi ile internet sunucusu arasında gerçekleşen tüm iletişimin şifrelenmektedir.

Mesajlar

Mesajlaşma uygulamalarında da kriptolama seçenekleri mevcut. WhatsApp içinde bu seçenek varsayılan olarak açık durumda. Telegram’da da açık, ayrıca ‘Gizli Sohbet’ özelliğiyle ek bir güvenlik katmanı sunuluyor. Facebook Messenger’da ise uçtan uca şifrelemeyi açmak için kullanıcının profil resmine tıklayarak gizli sohbet başlatmak ve ‘Gizli sohbete git’ opsiyonunu seçmek gerekli.

Parolalar

Tonla web, sosyal medya ve banka hesabına girilen parolaları ezberlemek istemeyenler için parola yöneticileri (Password Manager) harika bir çözüm. Parola yönetici uygulamalar genelde her platformda ortak kullanılabilir ve ana bir şifre sayesinde tüm parolaları saklayan bir kasa görevi görür.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.