btbilgi

Motorsiklet sahipleri trafikte otomobil sürücülerine göre biraz daha fazla tehlikedeler. Dikkatsiz sürücüler, motorsiklet sevmeyen araba sahipleri ve kaba insanlar her daim sorun oluşturmakta. Bir trafik kazası durumunda ise motorsiklet sürücüleri için ölüm riski otomobil sürücüleri için riskten 20 kat daha fazla. Kaza anında bir motosiklet sürücüsü ne kadar çabuk yardım alırsa, hayatta kalma şansı bir o kadar artıyor. İşte bunu göz önüne alan Bosch, bir acil durum yardım çözümü olan Help Connect sistemini geliştirmiş.

Help Connect sistemi kaza yapmış motorsikletler için kurtarma sürecini hızlandırmaya yarıyor. Bu sistem aracın hareket algılama sensörü ve akıllı çarpışma algoritması sayesinde kaza saptayabilmekte. Devamlı ağa bağlı olduğu için de kaza yeri ve sürücü hakkındaki bilgileri akıllı telefon uygulaması aracılığıyla önce Bosch Hizmet Merkezi’ne aktarıyor. Kaza bilgileri ardından hemen hastane ve polis gibi acil durum hizmetlerine veriliyor. Otomatik uyarılar sayesinde acil durum ekiplerinin kaza yerine geliş süresi yarıya kadar indirilebilmekte.

Sistem Bosch’un geliştirdiği motosiklet denge kontrolü (MSC) ünitesinden, saniyede 100 defa ivme ve açısal hız verisi alıyor. Bu veri ile motosikletin anlık pozisyonu ve eğilme açısı hesaplanmakta. Entegre algoritmalar ise motosikletin kaza geçirdiği durumları, park halinde iken devrildiği durumlardan ayırt edebilme becerisine sahip. Eğer sürücünün Vivatar acil durum uygulaması yoksa bile, motosiklet üreticilerinin kendi sistemlerine veya başka akıllı telefon acil durum uygulamaları ile bağlantı da mümkün. Sistem konumla ilgili bilgiler dışında, sürücü tarafından sağlanan ve acil servis ekipleri için hayati önem taşıyabilecek tüm tıbbi verileri de iletmekte. Eğer sistemde kayıtlı sürücü yakını varsa, kaza uyarısı o kullanıcılara da otomatik yollanabilmekte.

Acil çağrı hizmetinin öncelikle Almanya’daki müşteriler için pazara sunulacağı bilgisi verilmiş. Kullanıcılar herhangi bir Avrupa ülkesinden (Almanya’nın yanı sıra Avusturya, Belçika, Fransa, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık) Almanca ya da İngilizce dilleri ile Bosch Hizmet Merkezi’ne bağlanabilecek. Kaza ciddiyse ve sürücüden yanıt alınamıyorsa, acil durum hizmetleri derhal kaza mahaline yönlendirilecek. En kötü senaryoda kaza geçiren kişiler araçtan savrulmuş olsa bile, akıllı telefondan gelen sinyallerle yerleri bulunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.