btbilgi

Uç bilişim (edge computing) özellikle yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile sıkça duyduğumuz bir kavram. Bu alanda geliştirilen çözümler sayesinde işlem gücü ve veri aktarımı gerektiren işlemler kullanıcıların ellerindeki cihazlarda gerçekleştirilecek. Bunun kurumsal tarafında ise Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları güçleniyor ve yapmaları gereken işlemleri her zaman merkeze bağlanarak yapmak zorunda kalmıyorlar. Sonuçta tüm işler hızlanıyor, ayrıca iletişim hatlarındaki yoğunluk da azalabiliyor.

Yeni bir araştırmanın raporu, telekom operatörlerinin uç bilişim çözümlerinden nasıl yararlanacağını ele almakta. Dijital altyapı ve süreklilik çözümleri sağlayan Vertiv ve teknoloji araştırma şirketi Omdia’nın ortak çalışamasında, telekom operatörlerinin uç bilişime geçişinin etkileri ve bu alandaki büyümeyi gelire dönüştürmek için en iyi stratejiler otaya konulmuş.

‘Telkolar ve uç bilişim: Fırsat mı, tehdit mi, dikkat dağıtıcı mı?’ (Telcos and Edge Computing: Opportunity, Threat, or Distraction?) başlıklı raporda mobil/kablo operatörlerinin var olan baz istasyonu ağını uç veri merkezleri ve merkez ofisleri ile birleştirerek, maliyetleri büyük ölçüde düşüren hizmetler geliştirmek için platformlar yaratabilecekleri aktarılmakta. Ayrıca uç bilişimin yeni rekabet alanları açacağı da öngörülmekte. Çalışmaya katılanların yüzde 36’sı uç bilişimle gelir yaratan yeni hizmetler yaratmada ağ operatörlerinin en önemli kurumlar olduğu görüşünü belirtmiş. Bu alandaki diğer önemli kilit oyuncular ise uygulama geliştiriciler (yüzde 30 oranla) ve açık bulut sağlayıcılar (yüzde 25 oranla).

Raporda 2018 yılında 1,2 milyar dolar büyüklüğünde olan prefabrik modüler veri merkezi (PFM) pazarının, 2023’e gelindiğinde 4,3 milyar dolara kadar büyüyebileceği öngörüsü yer almakta. Telekom operatörlerinin geleceğin uç bilişim altyapılarına geçişinde PFM’lerin önemli rol oynayacağı savunulmuş. Rapora göre bu büyümeye telekom operatörleri öncülük edecek ama bulut hizmet sağlayıcıları da toplam büyümeye ciddi bir katkıda bulunacaklar.

Ağ operatörleri yeni uç ağlarda hızlı kurulum ve enerji verimliliği gibi konuları önemsiyorlar. Vertiv’in 2019’da yayımladığı ‘2020: Aynı Umutlar, Artan Korkular’ (Telecoms 2020 – Same Hopes, More Fears) başlıklı araştırma raporunda, uç bilişim ve 5G ağlarıyla ilgili oluşması mümkün enerji maliyetlerinin operatörler için ciddi bir endişe olduğu ortaya konulmuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.