btbilgi

Hastaneler ve sağlık tesisleri 2020 başından önce de siber saldırılarla boğuşmaktaydı. Bu kurumlar değerli kişisel verileri tuttukları için, başta siber hırsızlık ve fidye yazılımı saldırıları olmak üzere her türlü tehditle başa çıkmak durumundalar. İşin kötüsü, saldırıların Koronavirüs zamanı daha da yükseldiğine dair ardı ardına raporlar geliyor. En son rapor Bitdefender Antivirüs’den gelmekte. Firmaya göre son birkaç ay içinde doğrudan hastane ve benzeri sağlık hizmetlerini hedefleyen siber saldırıların sayısı son aylarda hızla yükselmiş.

Verilen bilgiye bakılırsa 2020’nin Mart ayında hastanelere yönelik tespit edilen siber saldırıların sayısı Şubat ayına göre neredeyse yüzde 60 oranında artmış. Bu oranın son 12 ay içinde hastane odaklı siber saldırılar arasında küresel boyuttaki en yüksek artış olduğu belirtilmekte. Bu da siber suçluların saldırıları başlatmak için salgından açıkça faydalandığına işaret ediyor.

Hastanelerde en fazla hasara ve bozulmaya sebep olan saldırı türünün fidye yazılımı temelli saldırılar olduğu saptanmış. Modern bir hastane tamamen dijital altyapıya sahip olduğu için, bilgisayarlara ve veri tabanlarına erişimi engelleyen fidye yazılımları kuruluşun ameliyat düzeninden hasta kabul etmeye kadar her türlü faaliyetini aksatma potansiyeline sahip.

Her ne kadar siber tehditler yükseliyor olsa da, bulgular hastanelere yönelik saldırılarda başarılı bir şekilde engellenen fidye yazılımı saldırılarının sayısı Şubat, Mart ve Nisan aylarında önemli ölçüde arttığını da göstermiş. 2019 yılı boyunca hastanelerde tespit edilen ve engellenen fidye yazılımı saldırılarındaki en yüksek artış Ağustos ayında kaydedilmiş. Buna karşın Mart 2020’de engellenebilmiş fidye yazılımı saldırılarının sayısı yaklaşık yüzde 73 daha iyi hale gelmiş.

Siber saldırganların son birkaç aylık dönemde özellikle sağlık personellerini hedef aldıkları bilgisi de aktarılmakta. Buna sebep olarak da hastanelerin salgın döneminde yoğun olarak yeni prosedürler, önlemler ve yeni belgelerle uğraşmaları gösterilmiş.

Bir diğer sık görülen saldırı türünün, kamu kurumlarını ve küresel sağlık kuruluşlarını taklit ederek kötü niyetli URL’ler veya link eklerini açtırmaya yönelik oltalama saldırıları olduğu belirtilmekte. Bu saldırılar e-posta veya mesaj formunda gerçekleştiriliyor. En yoğun siber saldırılar popüler gündem ve medya konularından yararlandıkları için,  Koronavirüs temalı kötü amaçlı yazılımların gerçek dünyadaki virüs ile aynı anda ve aynı bölgelerde yayıldığına da dikkat çekilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.