btbilgi

COVID-19 döneminde kızılötesi termometreler tüm dünyada en çok görülen cihazlardan biri haline geldi. Emniyet ve sağlık görevlileri başta olmak üzere, her noktada vücut sıcaklığı ölçümü için bunlar kullanılıyor. Havaalanları, restoranlar, ofisler, alışveriş merkezleri, kapalı mekan girişleri ve yollardaki kontrol noktalarında insanları temasa gerek duymadan taramak için sıklıkla kullanılmaktalar. Bu cihazlar bireysel kullanıcıların her an yanlarında taşıyacakları birşey değil diye düşünüyor olabilirsiniz. Çinli teknoloji devi Huawei ise öyle düşünmüyor, çünkü yeni Honor Play 4 telefonlarının içine entegre bir kızılötesi ısıölçer yerleştirmişler.

Akıllı telefonlar geliştikçe, içlerine daha önce tahmin etmediğimiz özellikler ekleniyor. Artık onları birer fotoğraf makinesi veya bir temassız kredi kartı yerine kullanabiliyoruz. Honor Play 4 akıllı telefon sayesinde artık ısıölçer de oluyorlar. Ars Technica’nın verdiği bilgiye göre, telefonun arkaya bakan kamera bloğunda bir kızılötesi sıcaklık sensörü bulunmakta. Yaklaşık 420 dolar fiyata sahip bu telefon, bu sayede acil durumlarda vücut ısısı ölçmek için işe yarayabilecek.

Honor Play 4 akıllı telefon ile vücut ısısı ölçebilirsiniz

Çin sosyal medya sitesi Weibo’da yayımlanan videoda ısıölçer özelliğinin nasıl kullanıldığı gösterilmiş. Telefonun ana kamera kısmını vücut ısısı ölçülecek kişinin alnına dayıyorsunuz. Ölçüm uygulamasını açıyorsunuz ve sensörden gelen ısı bilgisini alıyorsunuz. Huawei’ye göre sensör -20 derece ile 100 derece  arasındaki sıcaklıkları okuyabilmekte. Yine de bu sensör bir termal kamera kadar veya yüzey sıcaklığını okuyan özel cihazlar kadar hassas değil. O sebeple bu yöntemin birine Koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını anlamak için garantili bir yöntem olmadığı özellikle ifade edilmekte. Ayrıca vücut ısısı yüksek olan herkes COVID-19 hastası demek de değil. Ama insanlar artık bu konuda çok hassas ve ele geçirebildikleri her türlü aracı kullanmaya eğilimliler.

Honor Play 4 modeli şu anda sadece Çin’de satışa çıkartılmış durumda. Fakat yakında dünyanın birçok başka yerinde de satışa sunulması beklenmekte. Telefon 6,57 inçlik 2400 x 1080 çözünürlükte LCD ekrana, Kirin 990 SoC işlemciye, 8GB belleğe, 128GB depolama alanına ve 4 bin 200mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Android 10 işletim sistemi bulunuyor ama ABD’li kullanıcılar Huawei’nin ülkelerinde yaşadığı ticari ambargo yüzünden Google’ın uygulamalarını ve servislerini kullanamayacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.