btbilgi

İçinde bulunduğumuz çağda plastik tüketimi öyle aşırı bir hal aldı ki, üretilen plastik ürünlerin hepsi geri dönüştürülemiyor. Normalde tesislerde toplanması gereken dönüştürülebilir plastiklerin ciddi bir kısmı asla ulaşmıyor. Bunların su yolları ile nehirlere, denizlere ve okyanuslara karıştığını biliyoruz. Ayrıca bazı plastikler geri dönüştürülemeycek biçimde üretiliyorlar. Aslında plastik geri dönüşümünün pek bilinmeyen bir tekniği daha var. Biraz daha yavaş işleyen ama epey doğal olan bu tekniğin ana öğesi süper solucan türleri.

Bilim insanları balmumu kurtlarının (waxworm) ve un kurtlarının (mealworm) plastik yediğini zaten seneler öncesinden biliyorlardı. Güney Kore’deki Daegu Gyeongbuk Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden (DGIST) iki araştırmacı olan Jiaojie Li ile Dae-Hwan Kim plastik yiyebilen böcek ve solucanlardan yaklaşık sekiz kat daha fazla plastik yokeden bir süper solucan keşfetmişler. Bu solucan aslında, evcil hayvan mağazalarında sürüngenler ve balıklar için yiyecek olarak satılan böcek larvaları.

Araştırma ekibinin ‘American Chemical Society’ jurnalinde yayımladığı bilimsel makaleye bakılısa, solucanlar plastikleri bağırsaklarında yaşayan bir bakteri (Pseudomonas aeruginosa) ve bu bakterilerin oluşturduğu bir enzim olan erine hidrolaz sayesinde eritebiliyor. Araştırmacılar içinde 50 süper solucan olan bir kutuya 2 gram polistiren koymuşlar. Solucanlar 21 gün sonra polistirenin yaklaşık yüzde 70 kadarını tüketmiş. Bu larvalar bilinen diğer plastik yiyen solucanlardan 1,5 kat daha büyükler. Böylece onlara göre günde daha fazla plastik çözebiliyorlar. Ayrıca solucanların plastik tüketerek zarar görmediği de kanıtlanmış. Testlerde süper solucanların yüzde 90’ından fazlasının, 21 gün boyunca tek besin kaynağı olarak polistiren ile hayatta kaldığı saptanmış.

Ekipten Dae-Hwan Kim projelerinin hedefinin bu plastik eriten enzimi izole etmek olduğunu söylüyor. Araştırmacılar enzimin plastiği solucan bağırsağının dışında da çözüp çözemeyeceğini görmek istiyorlar. Eğer denemeleri başarılı olursa, enzim sayesinde plastik atıklar biyodegradasyon ile yok edilebilir. Özellikle de doğaya yayılan mikroplastikleri yok etmek için biyoteknolojik bir çözüme dönüştürülmesi mümkün gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.