btbilgi

Yenilenebilir enerji giderek yükselen bir trend ve tüm fosil yakıtların yerini alabilir. Temiz enerji pazarında başı rüzgar çekmekle beraber, güneş de onu yakından takip etmekte. Bir diğer temiz enerji kaynağı ise okyanuslar, özellikle de dalga enerjisi. Şimdiye kadar çok büyük dalga enerjisi projelerini görmememizin sebebi denizin çok zorlu bir ortam sunması ve teknolojik maliyetlerin yüksek olması. Ama Alman firması Sinn Power üç önemli yenilenebilir enerji türünü birleştirecek uzun ömürlü bir çözüm sunuyor.

Firmanın tasarladığı yüzen platformlar, sahile yakın insanlar için şebeke harici elektrik üretmek üzere rüzgar türbinlerini, güneş panellerini ve dalga enerjisi jeneratörlerini birleştirecek. Bu hibrit açık deniz güç üretim platformları, nerede kullanılacağına ve hedeflenen güç gereksinimlerine bağlı olarak farklı şekillerde oluşturulabilecek. Modüler sistemde hangi enerji türü daha verimli olacaksa ona göre düzenleme yapılabilir.

Aynı anda rüzgar, güneş ve dalga enerjisi toplayan platform

Her bir platform ideal koşullarda 24 kW’a kadar elektrik üretebilecek. Platformu oluşturan 12 metreye 12 metrelik modüllerinin uçlarında birer rüzgar 6 kWp rüzgar türbini ve üzerinde de 20 kW’a kadar üretim yapabilecek güneş panelleri bulunabiliyor. Dalga enerjisi ise yine her bir modülün uçlarında ve suda yer alacak şamandıra jeneratörler tarafından sağlanacak. Platform 6 metre yükselikliğe kadarki dalgalara dayanabiliyor. Üç metre uzunluğunda çubuklara takılı jeneratörler, platformu çok sallamadan 2 metreye kadar dalgalardan elektrik üretebilecek. Modüller birbirine bağlanarak platform büyütülüyor ve üretilen enerji de ölçeklenebiliyor.

Beş yıldır proje geliştiren şirket bu sistemi öncelikle Karayipler başta olmak üzere okyanuslardaki adalarda yer alan tatil köyleri için yenilenebilir bir güç seçeneği olarak sunmakta. Üretilen elektrik ada tesislerine uzun ve sağlam bir kablo ile aktarılacak. Sinn Power sistemin dalga enerjisi tarafındaki jeneratörlerin çalışan ama sabit prototiplerini kurmuş ve denemelerini yapmış. Halen yüzen bir deneme platformuna ortak olacak bir güneş enerjisi üreticisi aradığı rapor edilen şirket, platformların optimal çalışma süresi ve maliyetleri ile ilgili bilgi vermemiş. Fakat hibrit sistemin enerji üretim fiyatlarının, batarya destekli geleneksel sistemlere göre epey rekabetçi olacağı yönünde iddaları bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.