btbilgi

Mikrorobotlar geleneksel robotların çok küçük boyuttaki kardeşleri. Teknolojik parçaların giderek küçülmesi ile gelişen bu alan, uzun yıllardır araştırmacıları meşgul ediyor. Şu anda dünya çapında en küçük ve en becerikli robotu yapmak için gayrıresmi bir yarış olduğu bile söylenebilir. Yarışmacılardan biri de ABD’deki Harvard Üniversitesi. Bir Harvard araştırmacı ekibi, sadece 0,3 gram ağırlığında ve 2,25 santimetre uzunluğunda (yaklaşık 50 kuruş kadar) bir mikrorobot oluşturmuşlar.

Hamam böceğinden ilham alan mikrorobot saniyede yaklaşık 14 vücut uzunluğu kadar mesafeyi koşabiliyor. Resmi açıklamaya göre bu performans onu dünyanın en küçük ve aynı zamanda en hızlı mikrorobotlarından biri yapıyor. Robotun hızı doğrudan insan boyutuna ölçeklendirildiğinde, dünya rekoruna sahip sporcu Usain Bolt’un hızının iki katından fazla bir rakama denk düşüyor. Tabi bu hesaplama sırasında kitle gibi faktörler hesaba katılmamış.

‘HAMR-Jr’ (Harvard Ambulatory Microrobot Junior) olarak adlandırılan bot, Harvard ekibinin ilk mikrorobotu değil. Daha önce su altında yüzmeyi ve yürümeyi öğrettikleri farklı bir robot daha geliştirilmiş. HAMR-Jr ise bu robotun yarım ölçekli bir modeli. Mikrorobotun çok hızlı koşmak dışında zıplayabildiği ve büyüklüğüne orantılı ağır yükler taşıyabildiği de aktarılmakta. Robotun gövdesinin büyük bölümünün iki boyutlu bir tabakaya kazınabildiği ve kızak benzeri üç boyutlu bir yapı oluşturmak için origami tarzında açılabildiği bilirtiliyor. Bu da onu kurulum ve kullanım aşamasında oldukça pratik bir çözüm haline getirmekte.

Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda (ICRA 2020) tanıtılan robotun araştırma ekibinden Kaushik Jayaram şu bilgileri vermiş: “Bu ölçekte robotların birçoğu sadece basit ve temel hareketlilik yeteneklerine sahip. Biz ise bu boyuta çeviklikten ya da kontrolden ödün verilmek zorunda olmadığını ispatladık. Bu robotun üretim sürecinin birçok farklı boyda cihaza uygulanabileceğini de göstermiş olduk.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.