btbilgi

Tüm dünya çapında en iyi bilinen fotoğraf işleme programı tartışmasız Photoshop. Fakat Photoshop tüm özellikleri ile basit işler için çok uygun değil. Profesyonel olarak kullanmak için de ciddi bir zorluk eğrisine sahip. Halbuki yıllar boyunca, özellikle akıllı telefonlar üzerinde çalışacak çok daha basit uygulamalar pazara sürüldü. Bunların en son örneklerinden olan PhotoRoom çok önemli bir işlevi yerine getirmek için tasarlanmış: Çektiğiniz fotoğraflardan arka planları silmek.

Aynı isimli bir Fransız startup firma tarafından sunulan PhotoRoom, birçok insanın istediği arka plan kaldırmayı hızlı ve kolay hale getiriyor. İnsanlar fotoğraf çekyorlar ve bazen bunlarla eğlenebilmek için arkada olan şeyleri kaldırmak isteyebiliyorlar. Ayrıca profesyonel ürün fotoğrafçıları da arka plan silmek için Photoshop veya benzer karmaşık programlarla uğraşmak zoruna kalabilmekte. İşte uygulama hem acemi hem de profesyonel kullanıcıların çok işine yarayacak biçimde tasarlanmış. Uygulamanın özellikle YouTube’daki ürün fotoğrafçılığı eğitimlerinde sıklıkla önerildiği bilgisi veriliyor. E-ticaret platformları, kataloglar ve web siteleri için devamlı ürün fotoğrafı çekenler için oldukça faydalı bir çözüm olarak tanıtılmakta.

PhotoRoom’un içinden akıllı telefonunuzdaki bir fotoyu seçiyorsunuz. Uygulama fotoğraftaki arka planı otomatik şekilde kaldırıyor ve başka bir arka plan seçmeyi sağlıyor. Seçilebilecek arka planlar arasında dergi kapakları, çeşitli ilginç fonlar, manzaralar ve renkli duvarlar var. Fotoğraf üzerinde gölge ekleme, nesne koyma ve öğe düzenleme de yapabiliyorsunuz. İstediğiniz değişiklikleri yapıp kaydediyor, paylaşıyor veya başka bir uygulamada açabiliyorsunuz. PhotoRoom arka plan kaldırma işlemi için makine öğrenme algoritmalarını kullanmakta.

Şubat ayında App Store’a eklenen uygulamanın daha şimdiden aylık 300 bin aktif kullanıcısı olduğu aktarılıyor. PhotoRoom şimdilik sadece iOS platformundan indirilebiliyor ama resmi web sitesine gidip, Android platformuna çıktığı zaman bilgi almak için uyarı almayı talep edebilirsiniz. Uygulama ücretsiz versiyonunda tamamlanmış fotoğrafların üzerine bir damga basıyor. Profesyonel kullanıcılar ayda 9,49 dolar veya yılda bir sefer 46,99 dolar ödeyerek abonelik alabiliyorlar. Bu abonelik hem foto üzetüne konulan damgaları ortadan kaldırıyor hem de uygulamanın uzmanlara özel başka özelliklerini devreye sokuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.