btbilgi

Her ülke Koronavirüs ile savaşında ayn durumda değil. Ekonomik gücü daha fazla olan ülkeler sağlık sistemlerine daha fazla destek verebiliyor, vatandaşlarına daha çok yönden yardım yapabiliyor. Peki ya maddi gücü zayıf olan, gelişmekte olan ülkeler ne durumda? Bazıları sınırlı imkanları ile elerinden geleni yaparken, bazıları da aşırı önlemler alarak sorunu çözmeye çalıştılar. İşte bu türden ülkerin hükümetlerine destek olmak için, uydu görüntüleri ve akıllı telefon iletişim verileri ile salgın takip edebilecek bir yöntem geliştirilmiş durumda.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nin ‘Etkili Küresel Aksiyon Merkezi’ (CEGA) üyesi veri bilimcisi Joshua Blumenstock’un geliştirdiği teknikte, telefonlardan alınan çeşitli veriler ve uydu görüntüleri makine öğrenme algoritmalarına besleniyor. Yapay zeka bu verileri analiz ederek, yerel COVID-19 hastalık yayılmalarının belirtilerini tespit etmeye çalışmakta.

Blumenstock ve araştırma ekibi bu tekniği ilk olarak Togo, Nijerya ve Bangladeş olmak üzere, çeşitli fakir ülkelerin hükümetlerine sunmuş. Buradaki ana amaç salgının ilerlemesini gerçek zamanlı şekilde izleyerek, yardıma ilk aşamda daha fazla ihtiyaç duyan insanları saptayabilmek. Böylece insani yardım çalışanlarının ve sağlık ekiplerinin daha verimli biçimde yönlendirilebilmesi söz konusu olacak.

Proje ilk bakışta işe yarayacak bir çözüm gibi dursa da, bazı kesimler bu ülkelerdeki insanların rahatsız edici seviyelerde gözetime maruz kalabileceğinden korkmakta. Sistem ileride ekonomik kargaşa veya aşırı toplumsal hareketlerin takibinde de kullanılabilir denilmekte. Blumenstock projenin amacının insanları gözetlemek olmadığını söylüyor: “Togo’da geleneksel hükümet kayıt verilerine dayanan mevcut bir sosyal koruma programı bulunuyor. Bu etkileyici ve işe yarayan bir program, fakat yine de aralardan sızması mümkün hasta insanlar olmasından endişe ediyorlar. Bu yüzden de ‘Uydu görüntüleri ve akıllı telefon verileri bu insanları bulmamıza yardımcı olabilir mi?’ diyorlar.“

Araştırmacı Koronavirüs ile savaşta teknolojik çözümlerin bir mucize sağlamayacağını da aktarıyor. Biliminsanlarının, basitçe uydu görüntülerini alıp bir algoritmaya koyarak işi çözemeyeceklerini savunmakta: “Yeni makine öğrenme modelleri ancak onları eğitmek için kullanılan veriler kadar başarılı olabilirler. Bu teknikler ankete dayalı veri toplama gibi geleneksel ölçüm yöntemlerinin yerini almayı amaçlamıyor, onları desteklemeyi amaçlıyorlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.