btbilgi

Geçtiğimiz hasfta NASA ve ABD uzay programı için çok önemliydi. 2011’de deaktive edilen Uzay Mekiği programı yüzünden, ABD geçtiğimiz haftaya kadar astronotlarını kendi topraklarından uzaya gönderme becerisinden mahrum kalmıştı. O zamandan beri Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giden Amerikalı astronotlar her seferinde Rusya’nın Soyuz uzay aracını kullanmak durumunda kaldılar. Bu da tabi NASA’ya ciddi bir maddi yük anlamına gelmekteydi. SpaceX firmasının geçtiğimiz haftaki ilk insanlı uzay fırlatması başarılı oldu ve bu sıkıntılı dönem de sona erdi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, 30 Mayıs tarihinde küresel uzay tarihine bir iz daha kazındı ve SpaceX’in Falcon 9 roketi Kennedy Uzay Merkezi’nden havalandı. Ucundaki Crew Dragon kapsülü iki astronotu yörüngeye başarı ile taşıdı. Bu gelişme Amerikan uzay uçuş programları için yeni bir dönemin başlangıcı olarak sayılıyor. Astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan kapsül aynı gün yörüngeye ulaştıktan sonra, 31 Mayıs tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu‘na yanaştı ve başarıyla kenetlendi. Astronotlar ISS’de çeşitli projelerde 6 ile 16 hafta boyunca yer aldıktan sonra, NASA tarafından henüz açıklanmamış bir tarihte dünyaya geri dönecekler.

SpaceX firmasının uzaya insan yollayabilme yeteneği şans eseri değil. Firma NASA’nın ‘Commercial Crew’ isimli insanlı uzay görevleri programından ciddi miktarda bir fon almıştı. NASA uzaya astronot yollayabilmek için başka ülkelere bağımlı kalmaktan kurtulabilmek amacıyla bu programı başlatı. Program dahilinde yeni bir uzay aracı geliştirmeleri için Boeing firmasına 4.8 milyar dolar ve SpaceX’e de 3.1 milyar dolar değerinde sözleşmeler verdi. Bu rakamların son 60 yıl boyunca uzaya insan göndermek için harcanan en düşük bütçeler olduğuna dair bir rapor yayımlandı.

Plenatary Society kuruluşu tarafından yapılan bir çalışmaya bakılırsa, enflasyona göre ayarlanan rakamlara göre eski Apollo programı (1961-1972 tarihleri) astronot başına 390 milyon dolara mal olmaktaymış. Uzay Mekiği programında (1981-2011) ise astronot başına maliyet 170 milyon dolara gelmekteymiş. Onu koltuk başına 142 milyon dolar ile Mercury programı (1958-1963) ve 117 milyon dolar ile Gemini programı (1961-1966) takip ediyor.

SpaceX firması NASA için kaçırılmayacak bir fırsat

NASA’nın bir raporunda, Soyuz kapsülleri ile astronot yollayabilmek için kurumun Rusya’ya 2017’de koltuk başına yaklaşık 80 milyon dolar ödediği aktarılıyor. Onunla karşılaştırılınca Boeing’in yeni Starliner uzay aracında bir kişiyi uzaya yollamak yaklaşık 90 milyon dolara, SpaceX’in Crew Dragon kapsülünde bir kişi yollamak ise sadece 55 milyon dolara denk düşmekte. Bunun da firmayı NASA için oldukça karlı bir fırsata çevirdiği belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.