btbilgi

İnternet haberlerinde giderek daha sık görmeye başladığımız robot yazılımlara kısaca ‘bot’ deniliyor. Botlar çok farklı işlere yarayan küçük ve otonom programcıklar. Birçok fonksiyonu aynı anda gerçekleştirebilen botların, günümüzde internet trafiğinin yarısından fazlasına sebep olduğu da bilinmekte. Bunlar kullanım alanına göre iyi veya kötü niyet taşıyabilmekte. Bir araştırmaya göre kötü niyetli botlar çeşitli sektörlerde ciddi zararlara yol açmaktalar.

Komtera Teknoloji firmasının verdiği bilgiye göre, e-ticaret sitelerinden satılamayan uçak koltuklarına kadar birçok sorunun arkasında kötü niyetli botlar bulunmakta. Kötü niyetli botların veri toplamaktan şirket işlevlerini bozmaya kadar birçok amaçla değerlendirildiği ve şu üç sektördeki operasyonların en fazla dikkati çektiği aktarılmış:

E-ticaret

2019 yılında küresel olarak yüzde 15 büyümesi beklenen e-ticaret sektörü kötü niyetli botlar tarafından devamlı saldırı altında. Botlar ödeme sayfalarında sahtekarlık, ürün sayfalarındaki içerikleri kopyalama, sitelere kaba kuvvet saldırısı (brute force attack), kullanıcı girişlerinde ve kimlik bilgilerini doldurma alanlarında otomatize saldırılar gibi farklı noktalarda kullanılmakta. Bunlar yüzünden yaşanan her gecikme veya iş durması şirketlerin gelirlerini etkiliyor.

Medya

Medyadaki yayın organları, reklam satışları ve satış ortağı programları için normal botları uzun zamandır zaten kullanmakta. Buradaki sorun ise, kötü niyetli botların kirli trafik yaratmaları ve pazarlama analitik araçlarının sonuçlarını etkilemeleri. Çeşitli suç örgütleri ya kendi çıkarları veya rakip firmalar için medya kampanyalarının analizlerini çarpıtmaya çalışıyorlar. Kötü botların bir başka işlevi ise rakipler için markaların reklam kampanyalarından veri ve içerik kazımak (content scraping). Verilen bilgiye göre kötü niyetli botlar hedeflenen medya yayıncısının yanlış verilere dayanan kararlar vermesine neden olabilmekte.

Turizm

Online alışverişler ve satışlar artık havayollarının, seyahat/ulaşım firmalarının, otel zincirlerinin ve konaklama organizasyonların vazgeçilmez araçlarından. Ne yazık ki siber suçluların devreye soktuğu kötü niyetli botların bu sektörde de verdiği bariz zararlar var. Bunlar arasında en yaygınının envanter reddi olduğuna, rezervasyon bölümlerine giden trafiğin yüzde 29’unun kötü niyetli botlar tarafından üretildiğine dikkat çekilmekte. Kötü botlar boş otel odalarının online alışverişte gereksiz şekilde rezerve edilmesinin ya da boş uçak koltuklarının hiç satılmamasının ardında yer almaktalar. Bu botlar hiç gerçekleşmeycek sahte siparişler girip zaman aşımları oluşturmakta ve markalar da bunlardan ciddi zararlar görmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.