btbilgi

Son yıllarda özel tasarlanmış üç boyutlu yazıcılar ile üretilen evlerle ilgili birçok haber görüyoruz. Bu evler hala prototip aşamasında denilebilir. Dünya üzerinde büyük ölçekte veya seri inşa edildikleri projeler yeni yeni geliyor. Bu tekniğin avantajı binaların hızlı inşa edilmesini sağlaması ve maliyetleri düşürmesi. Ayrıca sıradışı tasarımlar ve şekiller elde etmek de mümkün. İşte Çekya’nın ilk üç boyutlu yazıcı ile üretilecek binası da bunlardan biri, çünkü bir yüzen ev olacak.

Üç boyutlu yazıcı ile 48 saatte basılacak yüzen ev

Çek Cumhuriyeti’de inşası gelecek ay gerçekleştirilmesi planlanan yüzen ev, geleneksel bir eve göre yarı maliyette olacak ve yedi kat daha hızlı inşa edilecek. ‘Prvok od Burinky’ adındaki ev üç odaya ve 43 metrekarelik bir zemin alanına sahip. Evi katman katman inşa edecek üç boyutlu yazıcı, otomotiv endüstrisinden alınmış ve modifiye edilmiş bir robot kol kullanıyor. Kolun inşa için sıktığı özel beton içinde nano-polipropilen elyaflar, plastikleştiriciler ve kıvam hızlandırıcıları olduğu aktarılmış. Kol saniyede 15 santimetrelik bir hızla duvarları kat kat üretecek. İç ve dış yüzeylerden oluşacak duvarlar bitince, araya yalıtım malzemesi doldurulacak.

Sıkılan özel beton karışımı 24 saat içinde, standart temel sertliğine ulaşacak. 28 gün sonra da neredeyse bir köprü kadar sağlam bir yapı elde edebilecek. Tüm materyallerin ve sonuçta oluşacak evin 100 yıl kadar süre dayanabilmesi planlanmış. Yüzen ev bir duba üzerine inşa edilecek ve çevresinde ahşap bir güverte bulunacak. İçerisinde bir yatak odası, bir oturma odası ile mutfak kombinasyonu ve bir banyo olacak. Bu da iki kişi için yeterli bir yaşam alanı anlamına geliyor. Bu ev yıllardır yükselişine tanık olduğumuz küçük ev konseptinin de başarılı bir örneği.

Üç boyutlu yazıcı ile 48 saatte basılacak yüzen ev

Evin asimetrik, organik görünümlü ve katmanlı duvarları yakın geleceğin 3D baskılı ev estetiğini yansıtacak biçimde tasarlanmış. İçeride ise sıcak renkli yatak odası ve serin renkli banyo ile minimalist bir şıklık hedeflenmiş. Donanımlar ise ekolojik teknolojinin gelişmelerini yansıtıyor. Bunlar arasında suyu geri dönüştürebilen bir duş ve yeşil bir çatı da var. Ayrıca içme, kullanma ve kanalizasyon suyu için özel rezervuarlar bulunuacak. Bu binanın, tuğladan yapılmış benzer büyüklükte bir binaya göre yüzde 20 daha az karbondioksit üretmesi ve çok daha az inşaat atığı oluşturması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.