btbilgi

Yasadışı reklam yazılımları, uzun zamandır mobil cihazlardaki en önemli tehditlerden biri. Kötü niyetli yazılımlardan olan bu uygulamaların gelir elde etme yöntemleri kullanıcılar için epeyce sorun yaratmakta. Çok sayıda kişiye ulaşarak istenmeyen reklamlar gösteren uygulamalar, geliştiren kişilere büyük paralar kazandırabilmekte. Bu sebeple de reklam uygulaması içindeki şüpheli işlevler gizleniyor ve siber güvenlik teknolojileri tarafından tespit edilmesini zorlaştırmak için yenilikçi tekniklere başvuruluyor.

Güvenlik firması Kaspersky, resmi uygulama mağazalarında yer alan ve içinde gizli reklam yazılımı modülü içeren üç uygulama keşfetmiş. Firma konuyla ilgili raporunda, bu yöntemin kullanımında önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

Bunlardan birinin, şimdiye kadar milyonlarca kez indirildiği saptanmış popüler bir interaktif anket uygulaması olduğu aktarılıyor. Uygulama kurulduktan sonra ilk reklamı göstermeden önce bir süre bekliyor. Bu bekleme süresi, uygulamayı tarayan siber güvenlik programlarını atlatmaya yaramakta. Ayrıca bu şekilde kullanıcının karşısında bir anda beliren reklamlarının kaynağının ne olduğunu anlaması da zorlaşıyor, çünkü en baştan reklam uygulaması gibi görünmediği için şüphe çekmiyor. Kaspersky’nin verdiği bilgiye göre interaktif anket uygulamasının geliştiricisine ulaşılmış ve iletişim kurmaya çalışınca uygulama hemen mağazadan kaldırılmış.

Diğer gizli reklam uygulamaları ise toplamda yaklaşık 100 milyon kez indirilmiş. Bu uygulamaların bir yandan ana işlevlerini gerçekleştirirken, diğer yandan kapalıyken de kullanıcılara reklam gösterebildiği anlaşılmış. Hatta akıllı telefon kilitlendiğinde bile yarım ekranlık reklamlar gösterilebilmekteymiş. Diğer iki reklam uygulaması için geliştiricilerle iletişime geçilmiş ama reklam yazılımı modülleri uygulamalardan kaldırılmamış.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Igor Golovin şu bilgileri veriyor: “Günümüzde telefonlarımıza bağımlı yaşıyoruz. Mobil cihazlarla çalışıyor, kişisel bilgilerimizi paylaşıyor ve eğlenceli içerikler izliyoruz. Bu da elbette reklam yazılımı geliştiricilerinin dikkatini çekiyor. Buradaki sorun yalnızca reklam yazılımlarının kullanımda çıkardığı rahatsızlık değil. Düzgün geliştirilmeyen SDK’lar veri sızıntılarına yol açabiliyor. Bu SDK’ları geliştirenler, ekstra bir gelir kaynağı için kullanıcı verilerini üçüncü taraflara satabiliyor. Böylece kullanıcılara, kendi izinleri olmadan özel reklamlar gönderilebiliyor. Tüm kullanıcıların kendini rahat hissettiği bir dijital alan var ve insanların cihazlarına güvenebilmesi bugünlerde çok daha önemli.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.