btbilgi

Tüm dünya Koronavirüs salgını yüzünden büyük değişimler yaşamış durumda. Bu değişimlerin bazıları birer mega trend olarak her toplumu ve ülkeyi etkilemeye devam edecek. Etkileri salgından sora da uzun süre hissedilecek mega trendler için, Dinamo Danışmanlık firması aşağıdaki gibi bazı saptamalarda bulunmuş:

Online platformlar

Evden çalışma modeline geçiş yapan şirketlerin cidi bir kısmı, çalışanlarda önemli bir verim kaybı olmadan iş yapmayı deneyimledi. Bazı durumlarda verimde artış da kaydedildi. Salgın sonrasında modelin belli miktarda devam etmesi, işverenlerin tasarruf sağlaması ile sonuçlanacak. Bu da online çalışma platformlarının yükselmesi demek. Ona bu dönemde artan online eğitim, online alışveriş ve bankacılık platformları da ekleniyor.

Teknolojik gelişmeler

Online platformların yükselmesi, ona bağlı şekilde çeşitli teknolojik yeniliklerin zamanından önce uygulanması anlamına gelmekte. Zoom gibi yaygın kullanılan videokonferans sitemlerinin daha da gelişmesi, görüntü iletiminde üç boyut ve hologram gibi uygulamaların yaygınlaşması beklenebilir denilmekte. Ayrıca yapay zeka uygulamalarının da işin içine katılması ile verimlilik arttırılıp, kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi de söz konusu.

Uluslararası ticaret

Bahsedilen mega trendler arasında Ocak’tan beri sekteye uğrayan uluslararası ticaret de gösterilmiş. Özellikle yılın ilk aylarında yaşanan Çin kaynaklı uluslarası tedarik zinciri sorunları tüm ülkeleri etkiledi. Başta teknolojik ürünler olmak üzere; tarım, gıda ve sağlık malzemeleri gibi temel ihtiyaç maddelerinin tedariğinin de kriz dönemlerinde problem teşkil etmemesi için yerel bazda tedbirler alması beklenebilir.

Sağlık sektörü

ABD’nin COVID-19 hastalığı ile yetersiz kalan mücadelesinin, gelişmiş ülkelerde sosyal devlet anlayışı kapsamında temel sağlık hizmetlerinin yeterli şekilde sağlanamadığının göstergesi olduğu aktarılmakta. Bu bağlamda yeni dönemde sağlık alanında sosyal devlet anlayışının, kısmen de olsa dönüşüme uğraması mümkün denilmekte.

Sosyolojik değişim

Salgın döneminde başta turizm ve eğlence sektörü olmak üzere ekonomik toparlanmanın uzun süreceği tahmin ediliyor. Bu etkilerin havacılık sektörü başta olmak üzere ulaşım alanında da görüleceği belirtilmiş. Salgın sonrasında insan sağlığına daha fazla hassasiyet gösterecek tedbirler ve iş yapış şekilleri yüzünden hizmetlerin dönüşüm göstermesi mega trendler arasında bulunuyor.

Çevre duyarlılığı

Salgın sayesinde küresel ısınma benzeri dünyanın geleceğini olumsuz etkileyebilecek felaket senaryoları konusunda bilinç artışı bekleniyor. Bu durum yenilenebilir enerji ve elektrikli araçların üretimi ile kullanımının arttırılması için yeni teşviklere yol açabilir. Fosil yakıtların kullanımının azalması, vejetaryen beslenme biçiminin teşvik edilmesi ve etin yerine geçebilecek ürünlerin daha da fazla gelişmesi olası senaryolar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.