btbilgi

Sörf tahtaları ilk ortaya çıktıklarından beri şekil olarak çok değişmeseler de, teknoloji sayesinde önemli bir alt kategoriye sahip oldular. Bu kategorimotorlu sörf tahtalarını kapsamakta. Yaklaşık 15 yıl önce ilk örneklerini görmeye başladığımız motorlu sörf tahtaları, herhangi bir dalgaya veya yelkene ihtiyaç duymadan suyun üzerinde gayet iyi hızlarda gidebilmemizi sağlıyorlar. Bunlar da zamana ayak uydurdu ve son senelerde elektrikli versiyonlarını görmek mümkün. Pazara yeni sürülen YuJet Surfer de elektrikli örneklerden biri.

Elektrikli araç devrimi yaygınlaşmaya başlayıncaya kadar geliştirilen motorlu sörf tahtaları benzin motorları içermekteydi. Bu türden sörf tahtaları hem gürültü yapıyorlar hem de tüm diğer benzinli araçlar gibi doğaya zarar veren emisyonlar üretiyorlar. Bu araçların geleceğinin elektrikli motorlarda yattığını söylemek yanlış olmaz. Geçen sene duyurulan Audi e-Foil gibi yenilikçi araçlar mevcut ama yüksek fiyatları herkese uygun olmayabilir. YuJet ise aynı işi epey ucuza yapabiliyor.

Profesyonel sörfçü ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen YuJet, bir jetskinin gücünü ve eğlencesini sörf tahtalarına getirme iddiası ile geliyor. Firmanın kurucu ortağı Jeremy Schneiderman araçla ilgili şunları söylemekte: “Yıllar boyu elektrikli su sporlarını daha ileriye taşıyabilecek bir ürün yaratmak için çalıştık. Pazara sunduğumuz ilk ürünümüz YuJet Surfer tutkumuzun, deneyimimizin ve gelecek vizyonumuzun birleşiminden oluşuyor. Sörf heyecanını her beceri seviyesindeki kullanıcı için sürülmesi kolay şekilde sunabilecek bir ürün yapmak istedik. Herkesin bunu deneyimlemesi için sabırsızlanıyoruz.”

Araç karbon fiber bir gövdeye ve neopren materyalden üretilmiş tutacaklara sahip. Bataryası çıkartılınca toplam ağırlığı sadece 9 kilograma geliyor. Lityum iyon batarya su geçirmiyor ve tam şarj edildiğinde aracın 40 dakikaya kadar su üzerinde hareket etmesini sağlamakta. Entegre elektrik motorunun itiş sağladığı jetski benzeri bir su jeti, aracı göreceli olarak sessiz biçimde saatte 38,6 kilometre hıza kadar çıkartabilmekte.

Kullanıcı aracın hızını kablosuz kontrol cihazının üzerinden değiştirebileceği seviyelerle ayarlıyor. Araç ayrıca yeni veya deneyimli kullanıcılar için başlangıç ve performans modlarına da sahip. Firma yeni kullanıcıların yaklaşık beş dakika içinde aracı kullanmaya alışabildiğini rapor ediyor. Eğlence bittiğinde kullanıcı herhangi bir alet olmadan kanatları ve bataryayı araçtan sökebiliyor. İstenirse sörf tahtasının yanında ek olarak yedek batarya, batarya şarj cihazı ve karada çekme için tekerlek seti gibi aksesuarlar satın alınabiliyor. YuJet Surfer resmi web sitesinde 9 bin 999 dolar fiyatla siparişlere açılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.