btbilgi

Çin son zamanlarda hem ticaret savaşları, hem de Koronavirüs salgını dönemindeki yaklaşımı yüzünden çeşitli kesimlerin hedefi haline gelmiş durumda. Buna ilginç bir örnek olarak, Hindistan’daki akıllı telefon kullanıcıları arasında hızla yaygınlaşan ‘Remove China Apps’ (Çinli Uygulamaları Kaldır) isimli mobil yazılım verilebilir. Bahsedilen Anti-Çin uygulaması iki hafta içinde milyonlarca kez indirilmiş.

Hindistan kökenli LiveMint’in verdiği bilgiye bakılırsa, bu uygulama Android platformunda yer alıyor. Google’ın resmi uygulama mağazasından indirilebilen ücretsiz uygulama basit bir arayüze sahip. Yaptığı şey ise kurulduğu akıllı telefonu taramak ve Çinli şirketler tarafından üretilmiş uygulamaları telefondan kaldırmak şeklinde özetlenebilir. Kullanıcı uygulamayı indiriyor, “Scan Now” (Şimdi Tara) butonuna tıklıyor ve telefonda yüklü TikTok, ShareIt ve CamScanner gibi Çin kökenli uygulamaların listesini alıyor.

Anti-Çin odaklı uygulamanın Google Play’in Hint platformundaki en iyi ücretsiz uygulamalar listesinde ikinci sırada yer aldığı aktarılmakta. 17 Mayıs tarihinde mağazaya sunulan uygulamanın çok kısa sürede 1 milyon indirme rakamını geçtiği rapor edilmekte. Uygulamanın gördüğü ilginin ana sebebi olarak da COVID-19 salgınının ateşlediği Çin karşıtı yaklaşım veriliyor. Uygulamanın Anti-Çin propagandası yapmak amacı ile üretilmiş olabileceği fikri de öne çıkartılmakta. Telefonda Çinli şirketlerden hiç uygulama yoksa, Remove China Apps kullanıcıya “Harikasınız, sisteminizde Çin uygulaması bulunamadı” mesajı veriliyor.

Haberde uygulamanın kurulduğu cihazda özel bir işlev için onay istemediği belirtilmiş. Uygulamanın gizlilik politikası dokumanına göre cihazdan şu bilgiler toplanıyor: Platform türü (Android), işletim sistemi sürümü, uygulama özelliğine tıklama sayısı, cihaz modeli, cihaz sistemi için kullanılan dil, mobil ülke kodları (MCC), cihaz üreticisinin ismi, kullanılan uygulamaların sürüm kodu, kullanılan uygulamaların sürüm paketi adı, kullanılan uygulamaların sürüm adı, akıllı telefonun saati ve ekran çözünürlüğü. Gizlilik politikası dokümanında veri ihlali gibi bir durumda geliştirici şirketin ne gibi bir sorumluluk üstlendiğinden bahsedilmediğine dikkat çekilmiş.

LiveMint haberinde geliştiricinin biraz şüpheli bir şirket olduğundan da bahsedilmiş. Verilen bilgiye göre uygulama Jaipur merkezli ‘OneTouch AppLabs’ adlı bir şirket tarafından üretilmiş. WHOIS araması yapılınca şirketin web sitesinin sadece bir hafta önce kaydedildiği saptanmış. Şirketle ilgili Hindistan’ın Kurumsal İlişkiler Bakanlığı’nda (MCA) herhangi bir ayrıntı bulunamadığı ve WHOIS aramaları üzerinden web sitesi sahibinin bulunmasını maskeleyen bir hizmet kullanıldığı da ayrıntı olarak verilmiş. Remove China Apps’ın şirketin listelenmiş tek uygulaması olduğu da aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.