btbilgi

İşletmeler ve çalışanlar Koronavirüs sonrası yeni ofis çalışma düzenlerine uyum sağlamak durumunda kalacaklar. Bazı şirketler çalışanlarının büyük kısmını evde tutabilmenin planlarını yaparken, bazıları da ofis ortamlarını yeniden düzenleyerek salgının işyerlerinde yayılmasını engellemeye uğraşacaklar. En azından hastalığa karşı etkili bir aşı çözümü bulunana kadar bunun devam edeceği söylenebilir. Her ne kadar işleri dijital ağırlıklı olan şirketler uzaktan çalışma modeline devam edebilse bile, fiziksel ortamlara bağımlı kurumlar için de bu aralar Qworkntine gibi orijinal fikirler ortaya çıkıyor.

Yeni nesil ofislere Qworkntine çalışma kapsülleri

Qworkntine çalışma kapsülü fikrinin arkasındaki isim Arap Bilim ve Teknoloji Akademisi’nde proje yöneticisi ve öğretim görevlisi olan Mohamed M. Radwan. Mimar ve iç mimar Radwan geleneksel ofislerde bir yandan metrekare başına aynı sayıda çalışanı korurken, bir yandan da onları sağlıklı tutmanın bir yolunu sunmayı hedeflemiş. Geliştirilen hava geçirmez bir kapsül sistemi sayesinde ofislerde de karantina önlemlerini rahatça uygulayabilmek mümkün olacak.

Yeni nesil ofislere Qworkntine çalışma kapsülleri

Bu kapsüller altıgen kovan benzeri bir tasarıma sahipler. Altıgen şekil sayesinde kapsüller standart ofis ortamlarında daha verimli bir yerleşim sağlayarak, çalışma alanının optimize edilmesine imkan tanımakta. Birimler farklı ihtiyaçlara bağlı olarak özelleştirilebiliyor, 90 derecelik açılara sığıyorlar ve daha fazla alan gerekliyse uzatılabiliyor da. Böylece yönetici odaları veya küçük toplantı odaları da inşa etmek mümkün olacak.

Yeni nesil ofislere Qworkntine çalışma kapsülleriKapsül kapıları tam otomatik, açma kapama yüz tanıma ile kontrol edilmekte. İçeriye doğal ışık girmesini sağlayan şeffaf üst penceresi kapatıldığında tamamen hava geçirmez hale gelmekte. Kapsülün üst kısmındaki havalandırma pervaneleri yerleşik hava temizleyicilere sahip. Birimlerin kendisi de kolayca temizlenebilen ve dezenfekte edilebilen hijyen dostu gözeneksiz malzemelerden yapılmış.

Radwan bu Qworkntine tasarımı ile DNA Paris Tasarım Ödülleri yarışmasında ‘Sorumlu Tasarım’ (Responsible Design) kategorisinde ödül kazanmayı başarmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.