btbilgi

Microsoft en başarılı kabul edilen işletim sistemlerinden olan Windows 10’u her yeni sürüm ile biraz daha geliştiriyor. Sisteme devamlı yeni özellikler ve beceriler eklenmekte. Bununla beraber bazı özellikler de kaldırılmakta. Buna sebep olarak ömürlerinin dolması, artık yeteri kadar kullanışlı olmamaları veya yerlerine daha iyi bir şey konulması verilebilir. Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi sürüm 2004’den de bazı özelliklerin kalktığını görüyoruz.

Kullanıcıların güncellemesine açılan Windows 10 sürüm 2004 için, her büyük sürümde olduğu gibi Microsoft iki farklı güncelleme raporu yayımladı. Bunlardan birinde artık altında olmayan özellikler listelenmekte, diğerinde ise işletim sisteminden tamamen kaldırılan özellikler açıklanmış.

Etkin geliştirme yapılmayan özellikler, Microsoft’un artık üzerinde uğraşmadığı özellikler olarak özetlenebilir. Bunlar yeni sürümde kaldırılmamış olsa da, gelecek bir güncelleme paketinde artık yer almayabilir. Microsoft’un sürüm 2004 için geliştirmediğini açıkladığı üç özellik şunlar: Companion Device Framework, eski Microsoft Edge tarayıcısı ve Dynamic Disks.

Companion Device Framework sadece onaylı geliştiricilere açık bir özellik. Bu yazılım paketi, üzerinde kızılötesi kamera bulunmayan mobil Windows bilgisayarlarında kullanıcıların Windows Hello harici bir sistem ile kimlik doğrulama yapmalarını sağlamaktaydı. Eski Edge tarayıcısı EdgeHTML tabanlıydı ve yerine yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısı geldi. Bundan sonraki sürümlerde bu eski tarayıcı yer almayacak. Dynamic Disks ise gelecekteki bir sürümde yerini RAID gibi işlev gören Storage Spaces’e bırakacak. Bu özellik sayesinde çoklu sabit diskler tek disk gibi kullanılabilecek ve veri kaybını engelleyecek.

Windows 10 sürüm 2004’ten kaldırılan özellikler ise şöyle listelenmiş: Entegre Cortana, Windows To Go, Mobile Plans ve Messaging uygulamaları. Firmanın kendi sanal asistanı Cortana ne yazık ki beklenen ilgiyi görmedi ve yeni sürümde asistan artık bağımsız bir uygulama olarak hayatına devam edecek. Yani isteyenler asistan uygulamasını sistemden kaldırabilecekler. Yeni sürümlerde de Cortana entegre şekilde gelmeyecek. Ayrıca Cortana’nın Microsoft Teams içinde daha aktif kullanımı da planlar arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.