btbilgi

Koronavirüs salgını boyunca yaşanan sosyal izolasyon, beraberinde uzaktan çalışma ve online hayatın yoğunlaşmasını getirdi. Bu dönemde internet erişimi ve dijital ortamlarda geçirilen süre artarken, bireysel kullancıları hedefleyen siber saldırı operasyonları da artmış durumda. Özellikle de salgın temasını kullanan siber suçlular, insanların endişelerinden faydalanmaya çalışıyor. Kullanıcıların internette vakit geçirirken ne kadar güvende olduklarını saptamak isteyen Berqnet Firewall firması, bunu bir araştırma ile incelemiş.

Türkiye genelinden BT profesyonelleri, şirket sahipleri ve BT sektöründe faaliyet göstermek isteyen gençlerin yer aldığı ‘Türkiye Siber Güvenlik Farkındalık Yarışması’ dahilinde, ‘’Şu an ne kadar güvendesin?’’ başlıklı bir değerlendirme testi gerçekleştirilmiş. Araştırmada siber saldırı türlerinden güçlü şifre belirlemeye, teknik bilgilerden cezai yaptırımlara kadar pek çok konudaki bilgi düzeyleri ölçülmüş.

Araştırmanın sonuçları analiz edildiğinde, kullanıcıların yüzde 80’inin oltalama saldırılarına karşı bilinçsiz olduğu, yüzde 65’inin ise güçlü şifre oluşturmada bilgi eksikliği olduğu anlaşılmış. Oltalama saldırılarına ilişkin soru yüzde 80 ile en çok yanlış yanıt verilen soru olmuş. Onu yüzde 70 hata ile güvenli URL adreslerine ilişkin teknik bilgi sorusu takip etmiş. Güçlü şifrelere ilişkin soru ise yüzde 65 oranla yanlış cevaplanmış.

Rapordaki bir dikkat çekici nokta kullanıcıların yasal yükümlülükler konusundaki bilgi eksikliği. Rapora göre katılımcıların yüzde 53’ü, internet hizmeti sağlayan işletmelerin kendi internet ağları üzerindeki tüm trafiği kayıt altına almakla yükümlü olduğunu bilmiyor. İnternet erişim kayıtlarını yasalara uygun olarak kayıt altına almayan bir işletmenin internet ağı üzerinden suç işlenmesi durumunda işletme sahibinin ceza alacağı bilgisi, yüzde 55 oranla yanlış algılanan bir başka önemli siber güvenlik konusu.

Berqnet elde ettikleri sonuçların, ne yazık ki bireylerin ve kurum yetkililerinin yarısının yasal yükümlülükler konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını gösterdiğini ifade ediyor. Özellikle BT profesyonellerinin, internet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önüne geçilmesi amacıyla uygulanan 5651 sayılı yasa ve günümüzde önemini her geçen gün arttıran Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (6698 sayılı yasa – KVKK) gibi düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olması artık zorunlu hale gelmiş durumda. Bireylerin ve işletmelerin bir an önce bu konuda bilinçlenerek, gerekli tedbirleri almasının tüm ölçekteki işletmeler için hayati önem taşıdığı hatırlatılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.