btbilgi

Elektronik veya akıllı gözlükler (e-gözlük) şimdiye kadar tam anlamı ile hayatımıza girmeyi başaramamış bir ürün gamı. Bunun sebeplerinden biri henüz minyatürleştirme teknolojisinin yeterli noktaya gelmemesi. Bir diğeri firmaların hala bu gözlüklerle ne yapmak istediklerini bilememeleri. Başka bir sebep olarak da pazara sunulmaya uygun erişkinlikte bir tasarım ortaya çıkartılamamış olması verilebilir. Kore Üniversitesi’nin ‘KU-KIST Birleşik Bilimler ve Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekip ise bazı yenilikçi özellikleri gözlüklere entegre etmeye çalışıyor.

Şimdiye kadar kameralı gözlükler, artırılmış gerçeklik gözlükleri veya kullanıcının görüş odağını otomatik olarak değiştirebilen e-gözlük çeşitleri gördük. Bu yeni prototip gözlük ise kullanıcının sağlığını takip ederken, bir yandan da oyunları gözleri ile idare etmelerine imkan sağlayacak. Ayrıca normal bir elektrokromatik güneş gözlüğünün özelliklerine de sahip.

Gözlüğün çerçevesi 3D yazıcı ile basılmış. E-gözlük sap kısmında, kullanıcının kulaklarının ve gözlerinin yakınında esnek elektrotlar bulunmakta. Kulak civarındaki sensörler beyindeki elektriksel aktiviteyi takip edebilen bir elektroensefalogram (EEG) görevi görmekte. Göz civarındakiler ise kullanıcının göz hareketlerini izleyen bir elektrookülogram (EOG) işlevine sahip. Bu sensörlerden toplanan veriler kablosuz olarak bir mobil cihaza iletiliyor ve analiz edilebiliyor.

Beyninizi ve gözlerinizi takip edebilen deneysel e-gözlük

Araştırma ekibi bu gözlüğün laboratuvar testlerini gerçekleştirmiş bile. EEG sensörleri sayesinde deneklerin alfa ritimlerini kaydedilebilmiş. Bu ritmler kullanıcının sağlık durumunu takip etmekte işe yarıyor. EOG verileri ile de deneklerin gözlerini hareket ettirerek bir video oyunu oynaması sağlanmış. Bu özellik, fiziksel sıkıntılar çeken kullanıcıların bilgisayar kullanabilmesi için arayüzlere entegre edilebilir denilmekte.

E-gözlük sapının dış tarafında gelen kızılötesi (UV) ışınlarının yoğunluğunu ölçen bir ışık sensörü de var. Güneş ışığı fazla geldiğinde sensör bunu saptıyor ve camların içindeki UV engelleyici jeli tetikleyerek camları karartıyor. Gözlü böylece birden bire güneş gözlüğü haline geliyor. Sapın içinde bir de ivmeölçer sensörü bulunmakta. Bu da kullanıcının duruşunu ve yürüyüşünü takip edip, düşme durumlarında uyarı vermek için kullanılabilecek. Hem yaşlı kullanıcıların hareketlerini, hem de artırılmış gerçeklik sistemlerinde kullanıcı kafa hareketlerini izlemek gibi çoklu beceriler sağlayabilmekte.

Gözlük henüz prototip aşamasında ve yakın gelecekte seri üretilip pazara çıkacağına dair bir bilgi verilmemiş. Proje ile ilgili ayrıntılı veriler ‘ACS Applied Materials & Interfaces’ jurnalinde yayımlanmış bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.