btbilgi

Güvenilir ağlar küresel iş sürekliliğinin temelini oluşturmakta. Bunu içinde olduğumuz Koronavirüs salgını döneminde oldukça açık şekilde görmüş bulunmaktayız. Salgın internet üzerinde de etkili oldu. Kullanıcılar online servislere daha fazla bağlandılar, yetersiz bant genişliği yaşanan yerlerde hızlar düşürüldü, veri paketleri sıraya sokuldu, video konferans gibi uygulamalarda gecikmeler ve kalitede düşüşler yaşandı. Citrix’e göre küresel ağ altyapısı ve internet beklenmedik, dev bir stres testinden geçmekte.

Gelecekte ağların olağanüstü durumlar için daha hazırlıklı olması gerektiği Citrix tarafından bir raporda aktarılmış. Bu ağların normal zamanlardaki dağıtılmış trafiği, son aylardaki gibi sıkışık şekilde ve küresel ölçekte sürekli olarak taşımak zorunda kalacağı aktarılıyor. Bunun ana sebebi olarak da, salgın öncesinde daha az yaygın olan esnek/uzaktan çalışma eğiliminin hızla yeni normale dönüşüyor olması verilmiş. İşletmelerin yeni normali verimli hale getirmek için güvenilir, güvenli, kullanımı kolay ve yüksek performanslı ağlara ihtiyacı olduğu belirtilmekte. Bunu çözmek için Citrix’in önerisi, BT departmanlarının ağ altyapısı için belli özelliklere odaklanması:

Zeki ağlar

Ağın uygulamaları tanıyıp kritik, daha az kritik, kritik olmayan uygulamaları ve hizmetleri; buna ek olarak tüketici uygulamalarını ve hizmetlerini ayırt ederek uygulamaları güvenilir ve akıllı bir şekilde desteklemesi gerekiyor. Yüksek düzeyde kullanılabilirlik ve mümkün olan en yüksek uygulama performansı için uygulama sunucuları arasındaki trafik yükünün dengelenmesi, ağ kapasite sınırında çalıştığı zaman iş sürekliliğini sağlamak için trafiği küresel olarak başka sitelere yönlendirmesi gerekliliği söz konusu.

Yapay zeka destekli analitik

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni teknolojilerden yararlanmanın önemi belirtilmiş. Bu teknolojiler sayesinde uygulama ve kullanıcı davranışı sürekli olarak otomatik izlenebiliyor ve analiz edilebiliyor. Aynı zamanda yüksek düzeyde kullanılabilirlik, performans ve hızlı sapma algılaması sunulabiliyor.

Yazılım tanımlı WAN

Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN) sayesinde kullanıcılar veri merkezinde barındırılan sanal uygulamalar ya da masaüstlerine, buluttaki dijital çalışma alanları ya da başka türlü bir bulut ya da kuruluştaki bir kaynak gibi gerekli kaynaklara dinamik olarak ve doğrudan bağlanabiliyor. Yazılım tanımlı geniş alan ağı veri trafiği için en uygun yolu seçebiliyor ve optimum uygulama performansı sunmak için trafiği birden çok yola dağıtabiliyor.

Sıfır güven

İş sürekliliğinin herkes için öncelik olması gerekli. Güvenliği gözden kaçıran şirketler bunun bedelini büyük rakamlarla ödüyorlar. Yeni normalde bir firmanın ağ altyapısı dahilindeki hiçbir kullanıcıya ya da aygıta asla güvenmemesine ‘sıfır güven’ yaklaşımı deniliyor. İşletmelerin bunu sağlamak için sürekli uygulamaya özel kimlik ve erişim yönetimini endpoint ve kullanıcı davranışının sürekli analiziyle birleştirmesi gerekli. İşin içine otomatikleştirilmiş, makine öğrenimi tabanlı olay müdahalesi de eklenmeli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.