btbilgi

Elektrikli araçlar giderek popülerite kazanmakta. Virüs salgını sırasında benzinli araçların kullanımının azalması ile çeşitli ülkelerde ortaya çıkan hava temizliği de, bu yönde fazladan adımlar atılmasını sağlamış olabilir. Şu aralar gerçekleştirilen çeşitli araştırmalar, uzun vadede elektrikli araç benimsenme oranlarının hızla artacağını savunmakta.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, elektrikli araçlar şu anda küresel yeni otomobil satışlarının yüzde 2’sinden fazlasını oluşturmakta. Araştırma firması BloombergNEF’in (BNEF) yeni bir raporunda bu oranın 2040 yılına kadar yüzde 58’e çıkmasının beklendiği aktarılmış. Rapora göre o tarihe gelindiğinde, elektrikli modeller yollardaki tüm otomobillerin yüzde 31’ini oluşturacak.

Raporda bireysel elektrikli araç satışlarının 2015 yılındaki küresel 450 bin adetinden, 2019’da 2,1 milyona yükseldiği belirtilmekte. Her ne kadar COVID-19 yüzünden bu büyüme 2020 yılında biraz sekteye uğramış olsa da, özellikle Çin pazarındaki büyüme trendi buna karşı olumlu bir örnek olarak verilmiş. 2022 yılında küresel elektrikli otomobil pazarında 500 farklı araç modelinin satışta olacağı öngörülmekte. Bu büyümeye destek olan faktörler olarak ise batarya fiyatlarının düşmesi, batarya paketlerindeki enerji yoğunluğunun artması, daha fazla şarj altyapısı inşa edilmesi ve araç satışlarının yeni pazarlara yayılması verilmiş.

Bir başka araştırma firması olan Wood Mackenzie, 2020 yılı sonuna kadar küresel elektrikli araç satışlarında yüzde 43’lük bir düşüş tahmininde bulunmuş. Wood Mackenzie 2019’da tüm elektrikli araçların satış rakamını 2,2 milyon adet olarak vermiş. 2020’de ise adet bazında 1,3 milyon rakamı aktarılıyor. BNEF raporunda ise düşüş oranı yüzde 18 şeklinde verilmiş.

Binek otomobillerin dışındaki diğer elektrikli araçlar pazarı da BNEF raporunda ele alınıyor. Buna göre 2040 yılına kadar küresel yollardaki tüm otobüslerin yüzde 67’sini elektrikli otobüslerin oluşturması beklenmekte. Ayrıca 2040 yılında elektrikli mopedler ve motosikletler için de oran iyi görüküyor. O yıla gelindiğinde tüm iki tekerlekli araçların yüzde 47 kadarının elektrikli olması öngörüsü mevcut.

Rapora göre bu geleceğe hazır olabilmek için dünya çapında 290 milyon şarj istasyonu bulunması gerekli. Bu altyapının toplam maliyeti ise 500 milyar dolar olarak saptanmış durumda. 2040 yılında tüm elektrikli araçların, küresel elektrik tüketimini yüzde 5 kadar artırması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.