btbilgi

Bazı yiyeceklar çok güzel görünebilir ama tadları berbat olabilir. Tam tersi şekilde, çok iğrenç görünen bir gıda da şaşırtıcı şekilde lezzetli olabilir. Buna karar veren her insanın kendi tat alma duyusu ve yiyecek konusundaki tercihleri. Peki farklı tadları hiç yemek yemeden deneme şansımız olsaydı nasıl olurdu? İşte Japonya’daki Meiji Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan Homei Miyashita’nın ilginç çalışması bunu başarabilen br cihaz ortaya çıkrtmış.

Norimaki Synthesier’ adı verilen cihaz, insanların tat zevklerini saptamaya veya en sevdikelri lezzeti taklit etmenin bir yonlunu sağlamaya yarayabilir. Bu cihaz herhangi bir tadı, herhangi bir yiyeceğe gerek kalmadan yapay olarak tekrarlamayı hedefliyor. Kullanıcı tadı cihazın ucundaki beş jel parçayı yalayarak alıyor. Cihaz bu beş parça ve biraz elektrik akımı sayesinde; insan dilinin yakalayabildiği asitli, acı, tatlı, tuzlu ve umami şeklindeki beş farklı tadı tetikleyebiliyor.

Norimaki Synthesier beş temel tadı yapay biçimde yeniden oluşturmak için elektrolit jellerdeki iyon elektroforezini kullanmakta. Normalde bu beş jel parça, herhangi bir işlem yapılmadan ayrı ayrı yalandığında beş farklı lezzet dil tarafından algılanabilmekte. Fakat jel parçalarına çok düşük ve insan için güvenli seviyede bir voltaj uygulandığında, iyon elektroforez tekniği ile jeldeki temel tad bastırılabiliyor. Bu tadın bastırılması birden fazla jele, değişik kombinasyonlarla uygulandığında değişik yiyeceklerin lezzeti simüle edilebilmekte.

Tadları kopyalamak için şimdiye kadar başka çalışmalar da yapılmıştı. Fakat Miyashita’nın cihazının farkı, tat hissini uyandırmak için insan dilini elektriksel olarak uyarmak yerine, tadların kombinasyonunu oluşturmak üzerine gidiyor. Ayrıca bu cihaz sayesinde bir tadı denemek için kimyasal bir solüsyon veya bir sıvı ya da bir hap alınması da gerekmiyor. Bu anlamda benzer çözümlerden daha sağlıklı olduğu da söylenebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.