btbilgi

Akıllı telefonlar hayatımızda giderek daha fazla yer aldıkça, güvenlik konusu da bir o kadar önemli hale gelmeye başladı. Artık telefonlarımızla her şeyi yapabiliyoruz. Sosyal medyaya giriyoruz, bankacılık hesaplarımızı yönetiyoruz ve her gün hassas bilgileri alıp gönderiyoruz. Teknoloji üreticileri de biyometrik koruma çözümleri ve yazılım özellikleri ile cihazlarımızı devamlı şekilde siber tehlikelere karşı korumaya uğraşıyorlar. Samsung’un yeni duyurduğu güvenlik çipi de bu yönde bir adım.

Samsung Salı günü yaptığı açıklamada, mobil cihazlardaki hassas verileri korumak için yeni bir yonga tanıttı. ‘S3FV9RR’ koduna sahip bu güvenlik çipi, kendi özel yazılımı ile birlikte telefon üreticilerine anahtar teslim şekilde sunulacak. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde küresel olarak satışa sunulacağı belirtilen çip başlatma, önyükleme, yalıtılmış depolama, mobil ödeme ve benzeri uygulamalar için mobil koruma sağlıyor.

Samsung’dan akıllı telefonlara yeni güvenlik çipi

Güvenlik çipi ayrıca e-pasaportlar, dijital dokümanlar ve kriptopara cüzdanları için uygun donanım bazlı cihaz kimlik doğrulaması çözümlerini desteklemek için de kullanılabilecek. Samsung’un açıklamasına bakılırsa çip içinde bulunduğu cihazın ana işlemcisinin güvenlik performansından bağımsız olarak çalışacak ve paralel şekilde işlem yapabilecek.

Yeni çip, BT ürünlerinin siber güvenlik seviyesini değerlendiren ‘Common Criteria’ düzenlemesine göre ‘Common Criteria Evaluation Assurance Level’ (CC EAL) 6+ seviyesinde sertifika aldı. Common Criteria bu sertifikayı EAL0 ile EAL7 arasında değişen güvenlik seviyelerinde vermekte. EAL seviyesi ne kadar yüksek olursa, o cihaz veya teknoloji o kadar güvenli anlamına geliyor. Samsung yeni çipin mobil bir bileşen için bugüne kadarki en yüksek dereceye sahip sertifikayı aldığını aktarıyor. Firmanın Galaxy S20 serisinde kullanılan benzer bir güvenlik çipinin CC EAL 5+ seviyesinde sertifika almış olduğu da hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.