btbilgi

İklim değişikliği son yılların en çok konuşulan konularından biri. Bazı politikacılar hala bu konunun çok abartıldığını düşünse de, biliminsanları her sene durumun giderek kötüye yol aldığına dair yeni kanıtlarla geliyorlar. Bunlardan biri de, dünyanın dört bir yanından hava istasyonu verilerini analiz eden ABD ve İngiltere kökenli bir grup araştırmacının çalışması. Bu araştırmaya bakılırsa, dünyanın belli yerleri şu anda insan yaşamı için fazla sıcak hale gelmiş durumda.

Araştırma ekibinin çalışmasında, dünya çapında çeşitli yerlerde ‘wet-bulb temperature’ (ıslak hazne sıcaklığı veya ıslak termometre sıcaklığı) denilen sıcaklık ölçümlerini toplamışlar. Bu sıcaklıkların frekansının 1979’dan beri iki katına çıktığı keşfedilmiş. Bu frekans artışının özellikle Basra Körfezi, Hindistan, Pakistan, Meksika ve Kuzey Amerika’nın güneybatı bölgelerinde gözlemlendiği rapor edilmekte.

Islak hazne sıcaklığı’ ölçümünde, bir termometre suyla ıslatılmış bir bezle kaplanıyor. Bu termometreden alınan ısı ve nemi ölçülmekte. Eğer ölçülen sıcaklık 35 santigrat dereceden yüksekse, o ortamda bulunan insanların vücutları kendini terleme yoluyla soğutamaz anlamına geliyor. Sıcaklığın buraya kadar gelmesine de gerek yok, daha düşük seviyelerin de ölümcül olabileceği aktarılmakta. Buna örnek olarak da, 2003’de yaşanan ölümcül Avrupa sıcak dalgası sırasındaki ısıların 28 derece (ıslak hazne sıcaklığı ölçümü) civarında olması verilmiş.

Dünya insanlar için daha şimdiden çok sıcak
Kaynak: NASA

Ekipten Loughborough Üniversitesi üyesi Tom Matthews çalışma ile ilgili şu bilgileri vermiş: “Bu eşiklerin geçilmiş olması insan sağlığı için çok büyük bir risk anlamına geliyor. Dünyanın genelinin 35 santigrat derecedeki ciddi eşik değerin yakınında olduğunu söyleyebiliriz. Vardığımız ürkütücü sonuçlara bakılırsa, belli durumlarda gün içinde kısa süreliğine bu eşiğin aşıldığını da tahmin ediyoruz.”

Ekip eşiğin aşıldığını hava durumu verilene, sıcaklık ve nem gözlemlerine bakıp çeşitli modellemeler yaparak söyleyebiliyor. Buna göre Basra Körfezi’nin çeşitli bölgelerinin 35 derecelik ıslak hazne sıcaklığını giderek daha fazla deneyimleyeceği öngörülmüş. Bu da her 30 yılda bir yaklaşık 2.3 derecelik küresel ısınma artışına denk geliyor denilmekte.

Tüm bu verlere rağmen, bazı biliminsanları sadece termometre ölçümlerinin kesin bir sonuca varmak için yeterli olmadığını savunuyor. Sıcaklığın farklı sağlık durumlarına, kişilerin ve insan gruplarının ısı dirençlerine göre farklı etkiler gösterebileceği de hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.