btbilgi

Geleceğe dönük enerji ekonomilerinde hidrojenin büyük bir yeri olabilir. Her ne kadar elektrikli otomobillerde pek az markanın üzerinde durduğu bir teknoloji olsa da, devletler hidrojen bazlı sıfır emisyonlu enerji depolama çözümlerini gerçekleştirmek için yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. Hidrojenin üretimi güneş/rüzgar enerjisi ile suyun elektrolizinden, kahverengi kömürün gazlaştırılmasına kadar çok farklı şekillerde yapılabiliyor. Hatta çöplerin geri dönüştürülmesinin kullanılması bile mümkün.

SG H2 Energy’ isimli bir firma, Kaliforniya’da inşa edeceği hidrojen üretim tesisi projesi ile dikkatleri çekti. Firma hidrojeni çöplerden elde edeceğini ve çözümlerinin pazardaki tüm diğer benzerlerinden daha temiz olduğunu iddia ediyor. Şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük H2 tesisinden üç kat büyük olacağı söylenen bu tesis, ayrıca en ucuz fiyatı sunabilen üreticilere de denk fiyat verebilecekmiş. Nihayetinde çöp dağlarının azalmasına da katkı ile çevrenin daha temiz olmasını sağlayacaklar.

Kaliforniya’daki Lancaster şehri ile yapılan mutabakat anlaşmasına bakılırsa, şehir yönetimi inşa edilecek H2 tesisinin yarı ortaklığını yapacak. Tesis yılda 42 bin ton geri dönüştürülebilir atık işleyecek. Bu sayede günde 11 bin kilogram ve yılda 3,8 milyon kilogram hidrojen üretilmesi planlanmış. Bunun yanında şehir yönetimi çöp alanlarının daha az işletilmesi ve buradan çıkan masraflardan, yılda 2,1 ile 3,2 milyon dolar kadar tasarruf edebilecek.

Solena tarafından geliştirilen dönüşüm işlemi, 3 bin 500 ila 4 bin derecedeki plazma meşaleleri kullanarak çeşitli kaynaklardan katran, kurum ve ağır metal içermeyen zengin hidrojen ürünü elde edebilmekte. Kaynak olarak da kağıt, eski lastikler, tekstil ürünleri ve özellikle plastik atıkları kabul edebiliyor, bunlar işlemden geçince geride toksik yan ürünler kalmıyor. Yakma sonucunda ortaya çıkan biyo-gazlar bir plenum odasının tepesinden bir soğutma odasına gönderiliyor. Ardından da partikül maddeleri ayırmak için asit yıkayıcılardan geçiriliyor.

Gaz akışı santrifüjlü bir kompresör sayesinde daha da temizlenmekte ve geride hidrojen, karbonmonoksit ve karbondioksit karışımı bırakmakta. Bir sonraki aşamada karbonmonoksit karbondioksite çeviriliyor ve hepsi bir reaktör ile hidrojene dönüştürülüyor. SG H2’nin verdiği bilgiye bakılırsa bu teknoloji ölçeklenebilir, enerji pozitif (yani süreç kendi elektriğini de üretebiliyor) ve yıl boyunca 7/24 yakıt üretebilir. Berkeley Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise bu süreçle üretilen her 1 ton hidrojenin, karbondioksit emisyonlarını 23 ile 31 ton arasında azaltabildiği saptanmış. Benzeri hidrojen üretim tekniklerinin 13 ile 19 ton arasında emisyon azaltabildiği de rapor edilmekte.

Powermag’ın haberine göre tesis 2021 yılının ilk çeyreğinde inşa edilmeye başlanacak ve 2023 yılına kadar operasyonel hale gelecek. SG H2 hala tesisi kurmak için 55 milyon dolarlık bir yatırıma ihtiyaç duymaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.