btbilgi

Yakın geleceğin en etkileyici mobilite çözümlerinden biri otonom uçan araçlar olacak. Çoğunlukla hava taksileri olarak kullanılacak bu araçların bazıları helikopterlere, bazıları da uçaklara benziyorlar. Yolcuları bir noktadan alıp, istenilen noktaya kendi kendine götürecekler ve genelde kısa mesafelerde çalışmaları planlanmakta. Ama iniş noktaları her zaman şehrin ortası olmayabilir. Peki müşteriler indikleri yerden final varış yerlerine nasıl gidecekler? Orası da artık şehir içi elektrikli çözümlere kalıyor. Pulse eVTOL ise her ikisini tek pakette halletmek niyetinde.

Brezilya kökenli otonom uçan araç geliştirici firma EmbraerX, hem kendi kendine giden bir araba hem de elektrikli VTOL hava taksisini hibrit bir formda birleştirmiş. Geleceğin en çekici duran konseptlerinden biri olan Pulse eVTOL, modüler camlı bir kabinin etrafına kurulmuş. Yolcuları taşıyan bu kabin istenirse bir eVTOL gövdesine yerleşiyor, istenirse de dev bir kaykaya benzeyen elektrikli otomobil şasisine. Böylece yolcular şehir dışından şehir içinde herhangi bir noktaya araç değiştirmeden ulaştırılabilecek.

Bu sistemde yolcular uygulamadan bir hedef seçeriyorlar. Müşteriler evlerinden fütüristik otonom bir araba ile alınacak. Araç bir kalkış/iniş noktasına gidecek, burada modüler ve oldukça lüks kabin uçak gövdesine otomatik şekilde monte olacak. Hedefe en yakın kalkış/iniş noktasında kadar havadan yolculuk yapılacak. Varışta başka bir yer aracı kabini bekliyor, otomatik şekilde kabini alıp final noktasına taşıyacak.

EmbraerX tüm konsepti etkileyici bir video ile anlatmış ama gerçeğe dönüşmeden önce birçok sorunun çözülmesi gerekli deniliyor. Şu anda dünya çapında yüzlerce startup hava taksileri üzerine çalışmakta. Ayrıca tüm büyük ulaşım, havacılık ve lojistik firmaları bu pazara bir an önce girebilmek için can atıyorlar. Sonuçta birkaç yıl içinde çok fazla uçan otonom araç görmemiz mümkün. EmbraerX’in konsepti ise tek bir şeyi çok başarılı biçimde çözmenin ötesinde, aynı anda otonom elektrikli uçuş ve otonom elektrikli sürüş sistemlerini mükemmel biçimde birleştirmeyi umut etmekte. Ayrıca daha işin lojistik ve yolculuk planlama tarafı da var, yani işleri epey zor olabilir. Fakat firma üzerinde çalıştıkları çeşitli projeler ile yakın geleceğin hava taşımacılığı pazarının kalıcı bir üyesi olmayı hedeflemiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.