btbilgi

Dünya çapında gönüllü bilgi işlem ağları, çok yüksek işlem gücü gerektiren bilimsel projelerde yardımcı olmak için tasarlandı. İnsanlar bu ağlara kayıt oluyorlar ve bilgisayarlarına yükledikleri programlar ile bilimsel sorunların çözülmesine katkıda bulunabiliyorlar. Bilgisayarlar kullanılmadıkları zaman bu yazılımlar devreye giriyor, bilimsel projelerde gerçekleştirilen çeşitli işlemleri alıp kendi bünyelerinde çözmeye çalışıyorlar. Sonra da sonuçlar merkeze iletilip projeye dahil ediliyor. İşte bu gönüllü dağıtık bilgi işlem ağlarından biri de IBM’in World Community Grid sistemi.

Scripps Research tarafından tasarlanan ve yönetilen proje, IBM’in kurumsal sosyal sorumluluk girişimlerinden biri. World Community Grid bilim insanları için ücretsiz olarak güvenilir bir bilgi işlem kaynağı sunmakta. Grid yazılımı sayesinde kullanıcıların veri güvenliğinden veya internet hızlarından taviz vermeden, katılımcı bilgisayarlar projeler için kullanılabiliyor. Ağda sadece bilgisayarlar değil, Android akıllı telefonlar da kullanılabilmekte. Ağın şu andaki en önemli projeleri ise COVID-19 hastalığına karşı çözümler geliştirilmesi üzerine odaklanmış.

OpenPandemics – COVID-19’ adı verilen projede World Community Grid’in dünya çapında kayıtlı tüm bilgi işlem cihazlarından elde ettiği işlemci gücü, simülasyonlar için gerekli olan milyonlarca hesaplama yapılıyor. Proje bilim insanlarının geleneksel olarak laboratuvarda daha yavaş gerçekleştirebildikleri ilaç keşfini ve mevcut ilaçların kullanım amacının değiştirilmesi konusundaki çalışmalarını hızlandırmaya yarıyor. Tüm World Community Grid projelerinde olduğu gibi, bu çaba sonucunda üretilen verilerin halka açık hale getirileceği bilgisi verilmiş.

Proje başlangıcındaki ilk hedef salgın hastalığa odaklanmak olsa da, gelecekte karşılaşılması muhtemel salgınlar sırasında kullanılacak yeni araçlar ve yöntemlerin geliştirilmesi planlar arasında. World Community Grid bugüne kadar 770 bin’den fazla kişi ve 450 kuruluşa kanser, Ebola, Zika, sıtma ve AIDS araştırmaları için destek vermiş durumda. Aynı zamanda daha iyi su filtreleme sistemlerinin geliştirilmesi ile güneş enerjisinin toplanması gibi projeler de dahil olmak üzere, 30 araştırma projesine yaklaşık iki milyon yıllık bilgi işlem gücü ile yardım sağlamış.

Projeye dahil olmak isteyen gönüllüler cihazlarına, yoğun olarak kullanılmadığı zaman aktive olan bir uygulama yüklüyor. Kullanıcının sistemini yavaşlatmadan arka planda çalışan uygulama, bilgi işlem görevlerini dağıtıyor ve tamamlanan hesaplamaları IBM Cloud aracılığıyla araştırmacılara gönderiyor. Otomatik olarak işleyen süreçte gönüllülerin katılmak için herhangi bir özel teknik uzmanlığa sahip olması gerekmiyor. Kişisel bilgiler hiçbir zaman paylaşılmıyor ve yazılım kişisel veya iş dosyalarına erişemiyor. Ağa katılmak isteyenler projenin resmi web sitesine başvurabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.