btbilgi

Vollebak markasını sıradışı ve fütüristik kıyafet tasarımları sayesinde sıkça duyuyoruz. Geçtiğimiz senelerde özellikle dünyanın grafenden yapılma ilk montunu ve ayrıca uzay uykusu için tasarlanmış Deep Sleep Cocoon isimli tuhaf astronot kıyafetini görmüştük. Şimdi de yine oldukça ilginç bir ürün geliştirmişler. Full Metal Jacket isimli mont, mikropları ve virüsleri geçirmemesi ile bilinen bakırdan üretilmiş.

Bakır antimikrobiyal özellikleri sayesinde salgın döneminde dikkat çeken elementlerden oldu. ‘New England Journal of Medicine’ jurnalinde yayımlanan yeni bir bilimsel makalede de anlatıldığı gibi, bakır Koronavirüs partiküllerini dört saat içinde etkisiz hale getirebilmekte. Bu bilgiyi pratik bir şekilde kullanmak isteyen Vollebak, 1.095 dolar değerindeki Full Metal Jacket montunu ortaya çıkartmış. Firma bu ürünün virüs ve bakterilerle savaşacak yenilikçi bir kıyafet serisindeki ilk adım olacağını umut ediyor.

Virüs geçirmeyen bakırdan mont: Full Metal Jacket

Her ne kadar Koronavirüs hayatımızda birkaç aydır bulunsa bile, Vollebak bu mont için zaten üç yıldır çalışmaktaymış. Firmanın kurucu ortağı birkaç sene önce Bill Gates’in salgınlarla ilgili TED Talk konuşmasını dinledikten sonra bu projeyi gerçekleştirmeye karar vermiş. Bir başka ilham kaynağı ise, uzaydaki astronotların bağışıklık sistemlerinin zayıflaması şeklinde aldığı bilgiler olmuş. Uzayda bakterilere karşı korunmak daha zor ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapanlar hastalıklar konusunda özellikle endişeliler.

Vollebak’ın araştırmaları sonucunda bakırdan birşeyler yapmaya karar verilmiş. Bakır virüs ve bakterileri durduran pozitif şarjlı iyonlara sahip. Bakır iyonları bunların zararlı partiküllerine işliyor ve çoğalma özelliklerini iptal ediyor. Eskiden hastanelerde bakırın virüsleri engellemede sıkça kullandığı rapor edilmekte.

Her bir Full Metal Jacket montunun yüzde 65 kadarı bakırdan imal edilmekteymiş. Her bir mont için yaklaşık 12 kilometre uzunluğuna varan bakır telleri tüketilmekte. Daha önce kimse bakırı kıyafet yapmak için değerlendirmediğinden, Vollebak epeyce Ar-Ge çalışması gerçekleştirmiş, bu da montun maliyetlerinin yüksek olması ile sonuçlanmış. Bakırın dokunabilir hale getirilmesinin çok pahalı bir süreç olduğunu aktaran Vollebak, şimdi montun gerçek dünya testlerine başlamış durumda. O yüzden bundan bir tane satın almak isteyen tüketicilere, montun Koronavirüsü tamamen engelleme konusunda henüz garantisi olmadığını da hatırlatıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.