btbilgi

Koronavirüs gündemi boyunca kullanıcıların tüketim ve yaşam alışkanlıkları değişimini inceleme amacıyla, sadakat uygulaması markası Hopi tarafından bir araştırma düzenlenmiş. 3 bin 213 kullanıcının (yüzde 60 kadın, yüzde 40 oranla erkek) katılımı ile gerçekleştirilen çalışmada insanların alışveriş trendleri, finansal durumlar ve sosyal yaşama dönüş beklentileri saptanmış. Araştırma sonuçları salgın döneminde sahip olduklarımızın değerini daha iyi anladığımızı gösteriyor, her 10 katılımcıdan 8’i (yüzde 79 oranla) bu yönde görüş aktarmakta.

Ofisi özleyenler var

Katılımcıların yüzde 76’si çalıştığını belirtiyor, çalışanların yüzde 53’ü COVID-19 süreci sonrasında işe gitmenin kendilerine olumlu hissettireceğini söylüyor. Yüzde 12’si ise aksi şekilde düşünmekte. Yüzde 18’lik bir kesim ise ofise dönüş konusunda kararsız durumda.

Gıda tüketimi arttı, kıyafet harcaması azaldı

Rapora göre, zorunlu olarak evde kalınca temel gıda harcamaları yüzde 68 ve atıştırmalık harcamaları yüzde 20 oranında yükselmiş. Ev temizlik tüketim miktarlarının yüzde 44 attığı aktarılıyor. Hazır yemek harcamaları salgın öncesi döneme göre yüzde 63 azalmış. Buna karşın 10 katılımcıdan 7’si (yüzde 68 oranla) giyim alımını azalttığını söylemiş. Tüketim açısından en büyük düşüş ise ayakkabı, çanta ve aksesuvar kategorilerinde yaşanmakta.

Tatil ve sosyal aktivite planları

Katılımcıların yüzde 26’sı gelecek 3 ay içinde tatile çıkmayı planlıyor. Gelecek 4-8 ay içinde tatil yapmayı planlayanların oranı yüzde 25 ve 8 aydan sonra tatile gitmeyi düşünecekler yüzde 49 oranında. Her 10 katılımcıdan 9’u yurt dışı tatiller için 8 aydan uzun süre vermekte. Park ve sahil gibi açık alanlara 3 ay içerisinde dönmeyi planlayanların oranı yüzde 61 olmuş. 8 aydan uzun sürede dönecekler ise yüzde 15 oranında. Katılımcıların yüzde 59’u sinema ve tiyatroya da 8 aydan önce gitmeyi tercih etmiyor.

Finansal durumlar

Türk tüketicilerin yüzde 44’ünün finansal durumu salgın öncesine göre daha kötü durumda. Neredeyse yarısı (yüzde 49 oranla) finansal durumunda bir değişiklik olmadığını açıklamış. Her 3 kişiden biri finansal durumların 6 ay sonrasında kötüleşeceğini, yüzde 26’sı iyileşeceğini, yüzde 40’ı ise aynı kalacağını düşünüyor. Ankete katılanların ancak yüzde 52’si finansal durumunun bir yıl sonra düzelmesini beklemekte.

Kredileri kullananlar arttı

Katılımcıların yüzde 20’si Koronavirüs döneminde finansal destek için banka kredisi çektiğini belirtmiş. Yüzde 20’si yakın gelecekte kredi çekmeyi planlıyor. Kredi başvurusu yapacağını belirtenlerin yüzde 40 kadarı 5 bin ile 10 bin TL arasında kredi çekmeyi hedeflemekte. Yüzde 20 oranda tüketici 10 bin ile 25 bin TL arasında ve yüzde 28 oranda tüketici ise 25 bin TL’den fazla kredi çekebilir.

Salgın sonrasında alışkanlıklar

Evlerinde zaman geçiren tüketicilere salgın sırasında hangi alışkanlıkların oluştuğu ve sonrasında hangilerinin kalıcı olacağı sorulmuş. Cevaplar şu şekilde:

  • Katılımcıların yüzde 25’i kısıtlamalar bittikten sonra dışarıda daha çok vakit geçirecek, yüzde 47’si ise daha fazla evde kalacak.
  • Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 43) karantinada yeni beceriler kazanmış.
  • Katılımcıların yüzde 32’si için bu dönemde sosyal medya platformlarının daha önemli hale geldiğini, yüzde 47’si ise aksini söylemekte.
  • Her 10 katılımcıdan 6’sına göre (yüzde 64) salgın sonrası süreçte evden/uzaktan çalışma daha popüler olacak.
  • Katılımcıların yüzde 17’si online yoga, pilates, spor alışkanlıklarına, yüzde 16’sı evde tamirat/DIY çalışmalarına ve yüzde 15’i evde kişisel bakım rutinlerine, yüzde 11’i ahşap, resim gibi sanatsal hobilerine, yüzde 7’si ise örgü, dantel gibi el işi hobilerine devam edeceğini düşünüyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.