btbilgi

Pek çok insan şu anda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya çalışmakta. Evden çalışma yapanlar arttı, dışarı çıkanlar ise sosyal mesafeyi korumaya özen gösteriyor. Koronavirüse karşı alınan tedbirlerden en önemlisi olan karantina, bu sene Ramazan Bayramı’nın da evde geçirilmesine sebep olacak. Çalışanlar tatilde biraz dinlenip online aktivitelerle keyifli vakit geçirmeyi planlarken, bayram aynı zamanda siber saldırganlar için ekstra operasyon fırsatı olarak görülmekte.

Online alışveriş miktarları normalde tatillerde ve özel günlerde artmakta. Tüketiciler devamlı evde oturunca, normal alışveriş alışkanlıkları da online alternatiflere döndü. Özellikle Mart ayından beri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artan e-ticaret kapasitesi, başta finansal kimlik avı olmak üzere her türlü siber saldırı için uygun bir ortam meydana getiriyor.

Güvelik firması Kaspersky’nin araştırmacıları, online alışveriş ve yayın platformlarını taklit ederek gerçekleştirilen saldırılarda artış tespit etmiş. Bayram arifesi ve bayram günleri normalden daha cazip indirim ve fırsatlara sahne olduğu için bu saldırıların önümüzdeki günlerde artarak devam etmesi beklentisi var. Online mağazaların sunduğu çekici teklifler, kullanıcıların alışveriş esnasında yeterince dikkatli davranmamasına sebep oluyor. Böylece siber dolandırıcıların tuzaklarına düşmek kolaylaşmakta.

Bu dönemde bilgisayarlarını ve akıllı telefonlarını yeterince korumayanlar ve tuzaklara dikkat etmeyenler için tek tehlike sahte web siteleri de değil. Güvenlik araştırmacıları salgın döneminde evlerinde paket bekleyen kişileri hedef alan bir dizi spam ve kimlik avı saldırısı keşfetmiş. Dolandırıcılar kargo şirketi çalışanlarından geliyor gibi görünen e-postalar göndererek, tüketiciye paket geldiğini fakat alabilmek için ekteki dosyada yer alan bilgileri onaylaması gerektiğini söylüyorlar. Kurbanlar onay dosyalarını açtığında bilgisayarlarına veya telefonlarına kötü niyetli yazılım kuruluyor.

Uzmanlar bayram haftasında her türlü online faaliyetlerde dikkatli olunması ve şüpheli tekliflere karşı gözü açık davranılmasını tavsiye ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.