btbilgi

Salgınla birlikte tüketici ihtiyaçlarında ve tercihlerinde büyük değişimler gözlemlenmekte. Dünyayı tamamen hazırlıksız bir şekilde yakalayan hastalık yüzünden şirketlerin iş yapış şekillerinden tüketicilerin alışkanlıklarına, ihtiyaç ve beklentilerine kadar birçok değişiklik meydana gelmekte. Daha önce hız, kalite, fiyat ve inovasyon gibi kavramlar ön plana çıkarken; artık hijyen ve sosyal mesafe gibi yeni öğelere de önem veriyoruz. Bunların hepsi, salgın sonrasındaki dünyada yeni bir müşteri deneyimi olarak şekillenecek.

Deloitte tarafından çeşitli alışveriş kategorileri ile ilgili yapılan bir araştırmada, tüketici etkileşiminin 42 ana alışveriş kategorisinin yarısından fazlasında azaldığı saptanmış. Etkileşimleri artan kategorilerin toparlanma hızlarının ise daha yüksek olduğu rapor ediliyor. Risk algısının yükseldiği ve sosyal etkileşimin azaldığı bu dönemde, elektronik gibi dayanıklı tüketim ürünleri ile kıyafet-ayakkabı gibi kategorilerdeki başarılı kampanyaların ardından yaşanan etkileşim artışının, Nisan ayından itibaren yüksek ihtimalle negatife döneceği tahmini yapılmış.

Rapora göre tüketiciler ofis ve iş hayatından uzaklaşarak hobilerine daha fazla vakit ayırmaya, evcil hayvanları ve çocukları için daha fazla alışveriş yapmaya, oyun oynamaya ve kitap okumaya yönelmiş durumda. Hızlı tüketim ürünlerinde büyük bir talep patlaması yaşanmış. Yurtdışı ürün alışverişleri, otomobil, ev, mobilya, mücevher ve takı gibi alışverişlerde ise sert bir düşüş var ve bu bir süre daha devam edecek gibi görünüyor denilmekte.

Yeni müşteri deneyimi yaklaşımı hakkında bilgi veren Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular şunları aktarmakta: “Yemek ve market siparişlerini eve teslim eden işletmeler tüketicilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda artık siparişleri kapıya bırakıyor. Daha önce hiç kullanmayan insanlar bile artık temassız ödemeyi tercih ediyor, bankalar da bu doğrultuda temassız ödeme limitlerini artırıyor. Tüketiciler marketlere gittiklerinde ilk olarak çalışanların maske ya da eldiven takıp takmadıklarına dikkat ediyor. Online alışverişlerde de büyük bir artış gözlemleniyor. Tüketici alışkanlıkları ve davranışlarında meydana gelen bu değişikliklerin büyük bölümünün salgın sonrasında da devam etmesi bekleniyor.”

“Sağlık nedeniyle sokağa çıkmaktan kaçınılan bu günlerde daha önce dijital hizmetleri hiç kullanmamış birçok kişi dijital hizmetlerle tanıştı. Dijital hizmetlerin sağladığı kolaylığa ve esnekliğe alışan tüketiciler salgın sonrasında da bu hizmetlerin devamını hatta daha da fazlasını bekleyecek. Son birkaç senedir hep dijitalleşmeden bahsederdik, COVID-19 salgını sonrasında ise bu kavram eskisinden çok daha önemli bir hale gelecek. Çok kanallı pazarlama ve e-ticaret alanlarına yatırım yaparak iş modellerini değişen müşteri ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre yenileyen işletmeler başarılı olacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.