btbilgi

Salgın nedeniyle her türlü elektronik cihaz ithalatında sıkıntılar yaşandı. Çoğu Çin üretimi olan bu cihazların başında cep telefonları geliyor. Ayrıca elektronik cihazlara son zamanlarda getirilen ek vergiler, yükselen döviz kuru ve taksitlerin sınırlandırılması da yeni telefon fiyatlarını olumsuz etkileyen faktörlerden. Bu sebeplerle daha büyük ilgi görmeye başlayan ikinci el telefon pazarı ise, berberinde ciddi bir güvenlik sorununu getiriyor.

Bitdefender firmasının verdiği bilgiye göre, satışa çıkarılan her 100 telefondan 19’unda önceki sahibinin kişisel bilgileri yer almakta. Türkiye’de yıllık 20 milyon adede ulaşan ikinci el telefon pazarında, içerisinde eski ve potansiyel olarak hassas veriler kalmış bulunan milyonlarca cihaz olduğu tahmin edilmekte. Geride kalan kişisel veriler kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilirse kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp ve şantaj gibi bir dizi suç için kullanılabilmekte.

Hertfordshire Üniversitesi araştırmacıları “İkinci el bir telefondan bir önceki sahibinin kim olduğuna dair bilgi edinilebilir mi?” sorusuna cevap bulmak için bir çalışma gerçekleştirmişler. eBay satış platformu üzerinden 100 adet ikinci el telefon satın alınmış. Akıllı telefonlardan geleneksel cep telefonlarına kadar birçok cihaz incelenmiş ve bunların yüzde 19 kadarında cihazın önceki sahibine dair hassas kişisel bilgiler içerdiğini keşfetmişler. Bunların yüzde 17’sinde ise bir önceki sahibinin kim olduğunun, elde edilen veriler aracılığı ile saptanabilmesi söz konusu. Aynı ekibin benzer bir çalışmayı daha önce ikinci el USB bellek ürünleri için de yaptığını biliyoruz.

Telefonlarda bulunan veriler arasında önceki sahibine ait vergi numarası, sosyal güvenlik numarası, doğum tarihi, rehber kaydı, son yapılan aramaların listesi, SMSer, multimedya mesajları, cinsel içerikli görüntüler ve konuşmalar, telefon numarası, e-posta adres ve şifresi, banka hesabı bilgileri, kişisel fotoğraflar ve videolar, sosyal medya hesap bilgileri, Apple ID bilgileri, e-ticaret sitesi üyelik bilgileri, internet tarama geçmişi ve kişisel notlar gibi hassas bilgiler bulunabilmekte.

Bitdefender’a bakılırsa Türkiye’de her yıl satışa çıkarılan ikinci el telefonlardan 4 milyona yakın miktarında kişisel bilgiler silinmiyor. Uzmanlara göre bunun sebebi kullanıcıların verileri düzgün şekilde silmeyi bilmemesinden veya kişisel verilerin açığa çıkması durumundaki riskleri anlamamalarından kaynaklanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.