btbilgi

Karantina ve sosyal izolasyon döneminde internet alışverişleri ve online deneyimlere yönelik ilgi büyük ölçüde artmış durumda. Mastercard’ın Türkiye’yi de kapsayan 15 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Avrupa genelinde online alışveriş yapanların oranı yüzde 57 artmış. Türk tüketiciler arasında bu oranın büyük bir sıçrama ile yüzde 91’e ulaştığı rapor ediliyor. İçinde bulunduğumuz dönemde her türlü online aktivite hem ziyaretçi hem de fazladan gelir görmüş.

Rapora bakılırsa salgın sırasında internette film seyretmekten sanal müze ziyaretlerine, video oyunlarından fitness aktivitelerine kadar çeşitli online aktivite türleri Avrupa genelinde yüzde 30 oranında daha fazla ilgi görmekte. Türkiye’de ise ilgi yüzde 68 ile ortalamanın iki katından daha fazla artmış. Karantina döneminde en çok ilgi gören online aktiviteler şöyle listelenmiş:

 1. Aile, arkadaş ve/veya iş grupları ile video konferans: Yüzde 92
 2. Netflix, BluTV, Amazon gibi online içerik servisi: Yüzde 79
 3. Sanal komedi veya stand-up: Yüzde 67
 4. Online video oyunları: Yüzde 59
 5. Yemek kursları veya online yemek tarifi: Yüzde 52
 6. Online konserler: Yüzde 52
 7. Online müze veya benzer ziyaretler: Yüzde 50
 8. Sanal fitness eğitimleri: Yüzde 46
 9. Yeni bir dil öğrenme: Yüzde 44
 10. Online bulmacalar: Yüzde 43

Evde kapalı kalmaktan sıkılanlar ya eğlenceye ya da eğitime yöneliyor. Online bankacılık faaliyetleri gerçekleştirmeyi öğrenen Avrupalı kullanıcıların oranı yüzde 37 olarak saptanmış. Türkiye’de ise bankacılık işlemlerinin çoğunu şubede halleden bir kesim tüketici online bankacılığa geçtiği için, bu oranın Avrupa’nın iki katına çıkarak yüzde 82 seviyesine ulaştığı aktarılmakta. Araştırmaya göre bu dönemde en popüler hale gelen online beceriler şöyle:

 1. Online Bankacılık: Yüzde 82
 2. Yemek Pişirme: Yüzde 67
 3. Sağlık Yönetimi: Yüzde 60
 4. Eğitim Kaynakları: Yüzde 59
 5. Kendin Yap Projeleri: Yüzde 46
 6. Saç Kesimi: Yüzde 40
 7. Makyaj yapımı: Yüzde 39
 8. Yeni dil öğrenme: Yüzde 37
 9. Dans eğitimi: Yüzde 34
 10. Resim çizme eğitimi: Yüzde 33

Online alışverişte Avrupalı tüketicilerin yüzde 81’i ve Türkiye’deki tüketicilerin ise yüzde 96’sı bir ürünün daha uygun fiyatlısını bulmak için site site dolaşmakta. Fakat Avrupalı tüketicilerin yüzde 66’sı ve Türkiye’deki tüketicilerin ise yüzde 86’sı istek listesi hazırlamakla yetiniyor. Ayrıca güvenlik de önemli, internetten alışveriş yapanların yüzde 96’sı temkinli, yüzde 94’si ise satın almadan önce yorum ve değerlendirmeleri okuyor. Siber dolandırıcılıktan endişe edenlerin oranı hem Avrupa’da hem de Türkiye’de yüzde 66 seviyelerinde. Online alışverişte en çok satın alınan ürünler ise şu şekilde sıralanmakta:

 1. Kitaplar: Yüzde 66
 2. Mutfak Malzemeleri: Yüzde 52
 3. Puzzle: Yüzde 50
 4. Saç Kesme Makinesi: Yüzde 45
 5. Saç Boyaları: Yüzde 44
 6. Aile Oyunları: Yüzde 37
 7. Yastıkları: Yüzde 35
 8. Bilgisayar ve ekipmanları: Yüzde 35
 9. Ekmek makineleri: Yüzde 33
 10. Fitness ekipmanları: Yüzde 32
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.