btbilgi

Koronavirüs salgını sırasında temassız teknolojilerin ne kadar işe yaradığı bir kez daha kanıtlandı. İnsan etkileşiminin her sektörde en az indirilmeye çalışıldığı bir dönemde, uzaktan çalışma ve eğitim modelleri de yeni yöntemlerin benimsenmekte olduğuna işaret ediyor. Müşteri ilişkileri yönetiminde farklı bakış açılarının yerleşmesi, yenilikçi bazı çözümlere ilginin artmasına sebep oldu. Bunlardan biri de online müşteri deneyimini geliştirmeye yarayan yapay zeka destekli chatbot çözümleri.

Türk vatandaşlarına salgın hastalık hakkında bilgiler verme amacı ile Koronabot’u; ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği ile dijital eğitim platformu EBA üzerinde kullanıma açılan EBA Asistan’ı oluşturan CBOT firması konuyla ilgili bilgiler vermiş. Bunların arasında en çok dikkat çekeni bankacılık sektöründe chatbot kullanım hacminin son iki ayda 5 kat artması, müşteri yönetiminin kritik önem taşıdığı e-ticaret sektöründe ise 2 kat artmasının gözlemlenmesi.

Firmaya göre bankacılık, e-ticaret, sağlık, eğitim ve kamu gibi büyük sektörlerde chatbot çözümlerine olan talep artışı sadece büyük şirketler tarafında değil; orta ölçekli şirketler ve KOBİler tarafında da benzer şekilde gerçekleşmekte. Chatbotları kullananların sayısında yaşanan artış ise, vatandaşların bu yapay zekalı yardımcıları benimsediğini ve bu dönemde daha çok kullandığını gösteriyor. Mart ayı itibari ile bankacılık chatbotlarına en çok kredi başvurusu ve kredi taksit erteleme konularında sorular sorulmuş. Buna ek olarak şifre alma ve şifre belirleme soru sayısında da yükseliş saptanmış.

Bu dönemde çağrı merkezlerinin yapamakta olduğu sıkıntıların bir kısmının chatbotlar ile çözülebildiğine özellikle değiniliyor. Uzaktan çalışma yöntemlerini devreye sokmak zorunda kalan çağrı merkezlerinin elemanları, sınırlı internet altyapıları yüzünden ihtiyaçları olan her bilgiye anında ve hızlı bir şekilde erişemeyebiliyorlar. CBOT’a göre bu süreçte chatbotlar müşteri hizmetlerinde önemli bir rol oynayabilmekte. Yapay zeka sayesinde kişiselleştirme yeteneğine sahip chatbotların, iyi kurgulandıklarında müşterilerden gelen soruların 90’ını cevaplayabildiği bilgisi verilmiş.

Firma sanal asistan ve chatbotların, salgın döneminin zorlukları yüzünden hayatımıza giriş hızını arttırdığına inanmakta. Yakın gelecekte diyalogsal yapay zekaların yükseliş trendinin, düşük maliyetli ve daha verimli servisler isteyen kurumlar tarafından aynı hızda devam ettirileceği öngörüleri mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.