btbilgi

Günümüzde çok önemli hale gelen dijital pazarlama, markalara büyüme ve karlılık getirmesi açısından vazgeçilemez oldu. Pazarlamanın doğru yönetimi, hedef kitleye ürünleri daha verimli ulaştırmak ve markanın tanıtımının etkili yapılması demek. Artık dijital pazarlamaya yatırım yapmayan şirketler pazar kaybediyor. Neyse ki kuruluşlar durumun farkında. HubSpot’un bir raporuna bakılırsa, 2020 yılının sonuna kadar dünya çapında tüm şirketler 80 milyar dolarlık arama motoru optimizasyonu (SEO) yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

We Are Social 2020 verilerine göre ülkemizde 62 milyon internet kullanıcısı var. Yaklaşık yüzde 75 oranında internet kullanıcısı bulunan ülkemizde, 54 milyon kişi aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Türk kullanıcıları günde ortalama 7,5 saat internete bağlı şekilde yaşamakta. Böyle geniş bir pazarda, şirketlerin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve ürünlerini tanıtabilmeleri için ekstra çaba harcanması gerekli.

Konuyu ele alan EG Bilişim Teknolojileri, markaların arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ve kolay bulunmak için hem reklam vermeye, hem de dijital pazarlama yatırımlarına yönelmeye ağırlık verdiğini aktarmış. KOBİler başta olmak üzere birçok kurum, pazarlamada doğru stratejiyi belirleme ve etkili adımlar atma konusunda ellerinden geleni yapmakta. KOBilerin yapabilecekleri en uygun şeylerden biri de SEO. Özellikle küçük ve orta işletmeli firmaların web siteleri için büyük önem taşıyan bu optimizasyon, kurumların web sitelerini detaylı sınıflandırarak yapılan aramalarda daha kolay bulunmalarını sağlıyor.

Firmanın verdiği bilgiye göre arama motoru optimizasyonun doğru bir şekilde yapılması ve sosyal medya kanallarının reklam açısından etkili bir şekilde kullanılması ülkemizde ihracatın yüzde 56’sını, istihdamın yüzde 74’ünü ve katma değerin yüzde 54’ünü oluşturan KOBİler için büyük önem taşımakta. Küresel ve yerel verilerin, dijital pazarlama yapmayan şirketlerin rekabette geride kaldıklarını ve pazar paylarını kaybettiklerini gösterdiği hatırlatılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.