btbilgi

Koronavirüs karantinası insanların etraflarındaki nesnelerle ve dijital dünyayla olan etkileşimlerinde çeşitli dönüşümlere yol açtı. Daha önce sanal gerçeklik ile iki ortamı birbirine entegre etmeye çalışan ilginç bir proje görmüştük. Şimdi de tasarımcı ve programcı Cyril Diagne’in sıradışı bir fikri var. Diagne  gerçek dünyadaki nesnelerin görüntülerini birkaç saniye içinde bir bilgisayar programına ekleyebilen, AR Copy Paste isimli bir artırılmış gerçeklik (AR) aracı yaratmış.

AR Copy Paste kullanıcıların bir nesnenin fotoğrafını çekmesi ile devreye giriyor. Akıllı telefon uygulaması nesneyi tespit etmek ve arka planı otomatik olarak kaldırılacak şekilde kesip izole etmek için makine öğrenme teknolojisinden faydalanmakta. Ardından artırılmış gerçeklik teknolojisi ile nesnenin görüntüsü uyumlu bir bilgisayar programına yapıştırılabiliyor. Böylece normalde bir saate kadar varabilecek görüntü temizleme, aktarma ve yerleştirme işlemleri birkaç saniye içinde tamamlanabiliyor. Android ile iOS platformlarında çalışacak uygulamanın bilgisayarlardaki Adobe Creative Suite, Powerpoint, Keynote, MS Paint ve Google Docs gibi çeşitli yazılımlarla birlikte kullanılabileceği aktarılmakta.

Diagne konuyla ilgili Dezeen sitesine şu bilgileri vermiş: “Makine öğrenmedeki modern gelişmeler sayesinde, çevrenizdeki insanları ve nesneleri hassas biçimde algılamak, bulundukları arka planları otomatik olarak kaldırmak ve sonucu bilgisayarınızdaki herhangi bir yazılıma aktarmak artık mümkün. AR Copy Paste uygulamasının kökeni etkileşim tasarımındaki kişisel araştırmalardır. Makine öğrenmenin dijital sistemlerle etkileşimlerimizi daha doğal hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceğini inceliyoruz.”

Uygulamayı oluşturmak için iki farklı araştırma projesinin açık kaynak teknolojileri bir araya getirilmiş. Birincisi olan ‘Boundary-Aware Salient Object Detection’ (BASNet), nesneleri algılayıp sınırlarını ortaya çıkartıyor. Ardından bu sınırların dışındaki alan otomatik şekilde temizlenebiliyor. Diğer teknoloji olan ‘Scale Invariant Feature Transform’ (SIFT) ise kesilen nesneyi ölçeklendirip , nesnenin telefondaki koordinatlarını bilgisayar ekranıyla eşleştiriyor.

Diagne ve ekibi uygulamayı oluşturmadan önce bu teknolojileri bir prototipte birleştirmiş. Oluşturduğu çözüme gelen ilgiden memnun olduğunu ve onu bir uygulamaya çevirmeye karar verdiğini söylüyor. Uygulamayı deneyenler bu çözümün sunumlar, sosyal medya içerikleri ve online satış için faydalı olabileceğini belirtmiş. Uygulama henüz resmi mağazalara gelmemiş. Fakat hemen denemek isteyenler, şimdilik uygulamanın resmi sitesine gidip erken erişim için talep formu doldurabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.