btbilgi

Elektrikli araçlar geliştikçe her geçen gün yenilikçi ve farklı bir şey görmek mümkün oluyor. Şimdi içinde olduğumuz salgın dönemi de, tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirmesi açısından önem kazandı. İnsanlar toplu taşıma araçlarından uzak durmalarını sağlayacak elektrikli mobilite alternatiflerine daha çok bakıyorlar. Şehirlerde havayı kirleten arabalara karşı en iyi çözüm de bisikletler ve giderek daha popüler olan elektrikli bisikletler. Poimo ismindeki yeni bir elektrikli bisiklet ise, bu araçların nereye kadar dönüşebileceğine güzel bir örnek oluşturmakta.

Poimo (POrtable and Inflatable MObility) elektrikli bisiklet, Japonya’nın en prestijli okullarından olan Tokyo Üniversitesi’nden bir deneysel proje. Aracı geleneksel elektrikli bisikletlerden ayıran şey ise, istendiğinde bir sırt çantasına girebilmesi. Normal bir bisikletle, hatta çoğu zaman katlanır bir bisikletle bile sahip olmanın mümkün olmayacağı bu işlev onu diğerlerinden farklılaştırıyor. Poimo’ya bu beceriyi sağlayan şey, şişirilebilir gövdesi.

Bu sene Hawaii’de düzenlenen ACM CHI (ACM Conference on Human Factors in Computing Systems) etkinliğinde tanıtılan proje, elektrikli araçlara bakış açısını değiştirmek amacı ile yola çıkmış. Poimo normalde bir çantada taşınıyor. Kullanılacağı zaman çıkartılıp, bir hava pompası ile termoplastik poliüretan (TPU) materyalden imal edilmiş gövde kısmı şişiriliyor. Gövdenin alt kısmına tekerlekler ve batarya ile entegre kontrol ünitesi takılıyor. Batarya/kontrol ünitesi parçası bir kitap büyüklüğünde ve sadece 5,5 kilogram ağırlığında. Aracın toplam ağırlığı 10 kilogram bile etmiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=OQawHw9phj0

Sürücüsü aracı aynı normal bir elektrikli bisiklet gibi gidon ile kontrol edebilmekte. Gidona takılı kablosuz butonlar aracı çalıştırmak ve hızını kontrol etmek için kullanılmakta. Araç halen prototip aşamasında, fakat araştırmacılar saha deneylerini yapmışlar ve aracın gayet işe yaradığını kanıtlamışlar. Geriye menzil artırma ve şehirlerde kabul edilebilmesi için gerekli düzenlemelerin tamamlanması kalıyor.

Araştırma ekibi projeyle ilgili yayımdıkları bilimsel makalede, gelecek için ‘Yumuşak Hareketlilik’ (Soft Mobility) kavramını hayal ediyorlar. Bu da çeşitli araçların yumuşak, hafif ve şişirilebilir malzemelerden inşa edilmesi anlamına geliyor. Bu konseptte tasarlanan araçlar yayalar ve sürücüler için daha güvenli etkileşim sağlayabilecekler. Geliştirilecek araçlar katlanıp paketlenecek ve kolayca taşınacak. Henüz bu konseptin uygulamasını sokaklarda göremeyeceğiz ama gelecekte belki şehirlerde kendine bir yer bulabilir.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.