btbilgi

Siber güvenlik dünyasında bu hafta önemli bir dizi vaka gerçekleşti. Avrupa çapında çeşitli süperbilgisayarlar, kriptopara madenciliği amacı ile hackerlar tarafından saldırılara uğradı. İngiltere, Almanya, İsviçre ve İspanya’dan gelen raporlar, birbirine benzer kötü niyetli yazılım saldırılarına işaret ediyor. Avrupa’daki süperbilgisayarlar hakkındaki araştırmaları koordine eden Avrupa Grid Altyapısı (EGI) kuruluşuna bağlı bir vaka müdahale ekibi, saldırılarla ilgili bilgi vermiş.

Kötü niyetli yazılım örneklerinin ABD merkezli siber güvenlik şirketi Cado Security tarafından incelendiği ve saldırganların güvenliği ihlal edilmiş SSH kimlik bilgileri aracılığıyla süperbilgisayar kümelerine erişim sağladıkları açıklanmış. İlk bakışta bilgisayarların bulunduğu veri merkezlerine giriş izni alan akademisyenlerin kimlik ve hesap bilgilerinin çalındığı saptanmış. Bu akademisyenlerin bazılarının sistemlere Kanada, Çin ve Polonya’daki üniversitelerden giriş yaptığı aktarılmakta.

Cado Security tarafından ZDNet’e verilen bilgiye göre, tüm saldırıların tek bir grup tarafından yapıldığını doğrulayan resmi bir kanıt bulunmuyor. Fakat saldırıların büyük kısmında benzer kötü niyetli yazılım dosya adları ve benzer ağ göstergeleri mevcutmuş. Saldırganların güvenlik açıkları ile sistemlere kök erişim elde ettikten sonra, Monero (XMR) kriptopara birimini çıkartan bir yasadışı madencilik uygulaması yükledikleri gözlemlenmiş.

İşin kötüsü, aşağıda vakaları bildirilen kurumların çoğu, süperbilgisayarlar aracılığı ile COVID-19 hastalığı tedavisine çözüm bulmaya çalışana araştırma ekiplerine destek vermekteymiş. Siber saldırılar yüzünden bu desteklerin büyük ihtimalle durdurulduğu de rapor edilmekte. Geçtiğimiz Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında siber saldırıya uğrayıp kapatıldığı veya internet bağlantısının kesildiği duyurulan sistemler şöyle listeleniyor.

  • İngiltere / Edinburgh Üniversitesi: ARCHER süperbilgisayarı
  • Almanya / Stuttgart Üniversitesi: Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Merkezi’ndeki (HLRS) Hawk süperbilgisayarı
  • Almanya / Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü: (KIT) bwUniCluster 2.0 ve ForHLR II kümeleri
  • Almanya / Ulm Üniversitesi: bwForCluster JUSTUS kimya ve kuantum bilimi süperbilgisayarı
  • Almanya / Tübingen Üniversitesi: bwForCluster BinAC biyoinformatik süperbilgisayarı
  • İspanya / Barselona kentinde bir süperbilgisayar
  • Almanya / Bavyera Bilimler Akademisi: Leibniz Bilgi İşlem Merkezi (LRZ) süperbilgisayarı
  • Almanya / Julich Araştırma Merkezi: JURECA, JUDAC ve JUWELS süperbilgisayarları
  • Almanya/ Ludwig-Maximilians Üniversitesi Fizik Fakültesi: Yüksek performanslı bilgi işlem kümesi
  • İsviçre / İsviçre Bilimsel Hesaplama Merkezi (CSCS) süperbilgisayarı
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.