btbilgi

Hindistan şu anda dünyanın beşinci büyük ekonomisine ve ikinci en büyük nüfusuna sahip ülke konumunda. Bu kadar devasa bir nüfusu ayakta tutabilmek için fabrikalar, iş yerleri ve her türlü kurum devamlı çalışmak zorunda. Tabi ki bu da masif bir enerji tüketimi ve karşılığında havaya salınan tonla karbondioksit emisyonu demek.

Şaşırtıcı bir habere bakılırsa, ülkede son 40 yıl boyunca ilk kez bu sene karbondioksit emisyonlarında düşüş saptanmış. Ülkenin ‘Enerji ve Temiz Hava Araştırmaları Merkezi’ (Centre for Research on Energy and Clean Air – CREA) tarafından yayımlanan bir araştırma raporuna bakılırsa, Hindistan’daki emisyonlar Mart ayında yaklaşık yüzde 15 ve Nisan ayında da yaklaşık yüzde 30 oranında azalmış. Bu duruma iki sebep gösteriliyor, Koronavirüs yüzünden ülkede yaşanan ekonomik yavaşlama ve yeşil enerjinin giderek güçlenmesi.

Raporda Hindistan’da kömür satışlarının 2020’nin ilk çeyreğinde 10 ve Mart ayında yaşanan elektrik talebi düşüşü nedeniyle enerji ithalatının yüzde 27,5 kadar azaldığı aktarılmakta. Önceki bulguların ve bunların sonucu olarak, şehirlerde araçlar ve enerji santralleri tarafından salınan partikül madde (PM 2.5) ve azotdioksit seviyelerinde de düşüş yaşanmış.

CNN’in verdiği bilgiler şu şekilde:

  • Hindistan ulusal enerji şebekesinin günlük verileri incelenmiş ve kömür yakıtlı elektrik üretiminin Mart ayında yüzde 15, Nisan ayının ilk üç haftasında yüzde 31 düştüğü saptanmış.
  • Ülkede yenilenebilir enerji üretimi Mart ayında yüzde 6,4 artmış. Nisan ayında ise yüzde 1,4 oranda azalmış.
  • Petrol tüketiminin 2019’un başından beri yavaşladığı belirtiliyor. Fakat COVID-19 önlemlerinin taşımacılık ve lojistikteki yakıt tüketimi üzerinde ciddi bir etkisi olduğu da ifade edilmekte. 2020’nin Mart ayında tüketim bir önceki yıla göre yüzde 18 düşmüş.
  • Hindistan’da mali yılın ilk 11 ayında yüzde 5,5 artan doğal gaz tüketiminin, karantina tedbirleri döneminde yüzde 20 kadar düşmesi beklenmekte.

CREA’nın raporunu analiz eden Carbon Brief bazı olası sonuçlara ulaşmış. Buna göre Hindistan’da Koronavirüs sonrası yenilenebilir enerji teşvikleri artıp, ülkenin temiz enerji programlarını canlandırabilir denilmekte. Ayrıca elektrik talebinin düşmesi, ülkenin enerji endüstrisinin uzun süredir devam eden finansal sorunlarını yeniden değerlendirmesini sağlayabilir. Ve tabi ki tüm düşüşlerin sağladığı daha kaliteli iklim koşulları sayesinde, Hindistan hava kirliliğine karşı çabalarına ivme kazandırarak hedeflerin tutturulmasını da sağlayabilir görüşü mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.