btbilgi

Evlerinde oturuken bir yandan yeni şeyler öğrenmek isteyenler ya online kurslara veya çeşitli firmaların açtığı eğitim platformlarına başvuruyorlar. Bu firmalar arasında Microsoft, Rolls-Royce ve SAP gibi dünya devleri var. Son örnek olan SAP, interaktif eğitim içeriklerini herkesin kullanımına açtığını duyurdu. Firmanın ‘openSAP’ platformu üzerindeki online kurslara öğrenciler, profesyoneller ve salgın sırasında öğrenmeye devam etmek isteyen herkes ücretsiz olarak erişebilecek.

Başlatılan insiyatif, kurumsal uygulama firması SAP’nin kapsamlı eğitim ve yetkinlik kazandırma programının bir parçası. openSAP platformunun üç ana ayağı var:

  • Kitlesel online açık kurslar (MOOCs)
  • Üniversiteler için öğrenme yolculuğu
  • SAP Genç Düşünürler Programı (SAP Young Thinkers Program)

Kayıt olmak için 16 yaşından büyük olmak gerekiyor ancak her yaştan kişiye uygun kurslar bulmak mümkün. SAP kurs içeriklerini sürekli olarak geliştirmek ve ihtiyaçlara uyarlamak amacıyla katılımcıların geri bildirimlerini değerlendireceğini ve bu doğrultuda gerekli düzenlemeleri hayata geçireceğini de söylüyor. openSAP platformunda robotik süreç otomasyonu, veri bilimi, öğrenen makineler, etik yapay zeka, Nesnelerin İnterneti (IoT), sürdürülebilirlik ve Java programlama gibi geleceğe yönelik birçok alanda eğitimler bulmak mümkün.

openSAP platformundan ücretsiz olarak ulaşılabilen kitlesel online açık derslerin (MOOCs) tümü online olarak ve oyunlaştırma, sınıf arkadaşlarıyla ve uzmanlarla tartışma forumları gibi başarısı kanıtlanmış sınıf içi öğrenme yöntemleri ile sunulmakta. Eğitimlere herhangi bir kısıtlama olmaksızın, her zaman, her yerden ve tüm cihazlardan erişilebildiği aktarılmış. Dersler podcastler ve mikro öğrenme formatları ile verilmekte, böylece kullanıcılar daha anlaşılır ve özet içeriklere ulaşmaktalar.

Platformun ana birimlerinden olan ‘SAP Genç Düşünürler Programı’ çocuklara ve gençlere dijital okuryazarlık altyapısı kazandırarak genç kuşakları STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanlarında kariyer sahibi olmaya teşvik ediyor. Programın hedefi öğrencilere ve Bilişim Teknolojileri (BT) alanına yeni adım atanlara yaratıcı metodolojileri ve teknolojileri keşfederken destek olmak. Program bilgisayar bilimi, ekonomi ve 2015’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne yönelik yaratıcı çözümlere ve öğrenme yöntemlerine odaklanmakta.

Genç Düşünürler Programı’nın ‘Get Coding with Snap’ isimli eğitim sistemi, tüm dünyada okulların belirli süreliğine kapatılmasının ardından öğrencileri ve öğretmenleri desteklemek amacıyla başlangıç seviyesinde kodlama eğitimi sunmakta. Bu eğitimlere de programın resmi web sitesinden erişilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.