btbilgi

İki aylık evden çalışmadan sonra, tüm dünyada bazı şirketler ofislere dönüş sürecine hazırlanıyorlar. ‘Yeni normal’ adı verilen düzende birkaç hafta içerisinde açılması beklenen ofis ortamları, acaba çalışanları yeniden kabul etmeye hazır mı? Bitdefender firması ofise geri gelmeden önce dikkat edilmesi gerekli bazı siber güvenlik önlemlerini listelemiş:

Dijital hijyen

Uzaktan çalışma sırasında cihazlara yüklenmiş iş ile alakalı olmayan uygulamalar, video konferans yazılımları, oyunlar ve başka dosyalar risk yaratabilir. Hem bilgisayarlardaki riskleri azaltmak hem de depolama alanı açmak için, ofise dönen tüm cihazların genel bir virüs taramasından geçmesi, ayrıca gereksiz yazılım ve dosyalardan temizlenmesi gerekiyor.

Parola sıfırlama

Evdeki çalışanlar hesap bilgileriyle ilgili güvenli olmayan alışkanlıklar (zayıf şifreler gibi) kazanmış olabilir. Parolalarını aileleriyle veya arkadaşlarıyla paylaşmaları da olası senaryolardan. Kritik sistemlere, uygulamalara, verilere erişim için tüm parolaları sıfırlamak ve çok faktörlü kimlik onaylamanın aktif olduğundan emin olmak tavsiye ediliyor.

Kurumsal ağ sınırlandırması

Bazı çalışanlar karantina sırasında kendi dizüstü bilgisayarlarını kullanmak zorunda kalmış olabilir. Kurumsal bir uç nokta koruma çözümü devrede değilse, evden gelen bilgisayarlara kötü niyetli yazılımlar bulaşmış olabilir. Geri dönüşte cihazların direk şirket ağına bağlanmasına, gerekli kontroller ve temizlik yapılana kadar izin vermeyin.

Yazılım güncelleme

Uzaktan çalışırken yazılım güncellemeleri göz ardı edilmiş veya internet kotalarını doldurmamak için süresiz olarak ertelenmiş olabilir. Şirket içinde kalan bilgisayarlar ve sunucular ise kapalı kaldıkları sürece güncellemeleri otomatik alamamışlardır. Ofise dönüşte mevcut tüm yazılım yamalarını ve güncellemeleri kurmak gerekli.

USB ve harici diskler

Ofise dönen çalışanlar evde hallettikleri işlerini kişisel depolama cihazları ile geri getirmek isteyebilir. USB ve harici sabit diskler, taşıdıkları riskler yüzünden bu dönemde şirket ortamında yasaklanabilir. Bu cihazların kurumsal ağlara bağlanmasına izin verilmemesi gerekir.

Yeni çalışan eğitimi

Bazı kurumlar COVID-19 hastalığı döneminde yeni çalışanlara ihtiyaç duydu. Bu dönemde işe hızlıca alınan çalışanlar ofis ortamına ilk kez girerken, şirket politikaları hakkında yeterli bilgileri olmayabilir. Bu nedenle organizasyonun mevcut siber güvenlik politikasına uymaları için yeni çalışanları eğitimden geçirmeyi unutmayın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.