btbilgi

Günümüzde şirketler iş yapış şekillerinin ciddi biçimde değişmesi gerektiğini anlamış durumdalar. Uzaktan çalışma modeli bu değişimlerden en çok göz önünde olanı. Ama işin arka tarafında çözümlenmesi gereken çok önemli altyapısal sıkıntılar oluşma ihtimali var. Uç nokta güvenliği de bunlardan biri. Bulut uygulamalarının popülerliğinin hızla arttığı bir dönemde, ‘Hizmet olarak Yazılım’ (SaaS) sistemlerine geçiş yapmış olan kurumların bu zorlu zamanlarda daha az zorlandıkları ortaya çıkartılmış.

Siber güvenlik firması Trend Micro, şirketlerin uç nokta güvenliği için bulutla yönetilen güvenlik çözümlerine geçmelerinde yatan avantajları şu şekilde özetlemiş:

Dahili altyapı yok, sorun yok

Siber riskler her sene geliştikçe, güvenlik çözümleri de buna uyum sağlamak zorunda. Uç nokta güvenliğini de sürekli olarak güncellemek gerekiyor. Özellikle de uzaktan çalışanların kullandığı kurumsal servislerin yönetimi, yazılım yama uygulaması ve rutin kontroller azaltıldığı için çalışanların diğer işlerine odaklanabilmeleri mümkün.

Erişilebilirlik

Buluttan güvenlik sistemleri sürekli izleme ve yedekli işlemler sayesinde verilere daha fazla erişilebilirlik vermekte. Bu da çalışanların istedikleri yerden kesintisiz bir şekilde çalışabilmeleri anlamına geliyor. Operasyon ekibi da uç noktalardaki olası sorunları proaktif olarak izleyebiliyor.

Hızlı tespit ve müdahale

Uç nokta telemetrisi bir bulut veri havuzuna aktarılarak, araştırma ve tarama gibi tespit ve müdahale faaliyetleri çok daha hızlı şekilde işlenebiliyor. Burada bulutun ölçeklenebilir bilgi işlem gücünün daha verimli kullanılabilmesi işe yaramakta.

EDR / XDR

Verizon’un gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarına göre, COVID-19 içerikli kötü niyetli yazılımlar yüzde 94,9 oranında sahte e-postalar yolu ile sistemlere bulaşmakta. Bu gibi siber tehditlere karşı, Kurumsal Tespit ve Müdahale (EDR) ile Genişletilmiş Tespit ve Müdahale (XDR) çözümlerinin bulut altyapısında bulunması, özellikle otlama saldırılarına karşı işe yarar bir duvar oluşturmayı sağlamakta. Bu çözümler kullanıcıların zararlı e-postalardan etkilenmesine izin vermeden olası bir saldırıyı kontrol altına alıp engellemek için kullanılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.