btbilgi

Uluslararası araştırma kuruluşu Gartner, her sene dünya genelinde BT harcamaları için tahminlerini ve öngörülerini açıkaldığı bir rapor yayımlamakta. Firma 2020’nin Ocak ayında yayımladığı raporda cihazlar, veri merkezi ekipmanları, bulut çözümleri ve kurumsal yazılımlar da dahil olmak üzere BT’ye yapılacak yıllık küresel harcamaların 3.9 trilyon dolar olacağı yönünde tahmin belirtmişti. Bu rakam 2019’da yaklaşık 3.8 trilyon dolar olarak gerçekleşmiş.

Tabi ki Gartner bu sene Koronavirüs gibi devasa bir problemin tüm dünya ekonomisini, dolayısı ile de BT sektörünü bu derece etkileyeceğini öngöremedi. Tüm sektörler benzer şekilde zarar görürken, Gartner da 2020 BT harcamaları raporunu güncellemek durumunda kalmış. Gartner’a göre cihaz satışları ve bulut teknolojisi dahil toplam harcamalarda, 2019’a kıyasla yüzde 8’lik bir düşüş gerçekleşme ihtimali mevcut. Bu da toplam harcama miktarını 3.4 trilyon dolara kadar geriletiyor.

Rapora bakılırsa CIO’lar artık eforlarını farklı yerlere kanalize etmeye başladı. Bunların arasında uzaktan çalışma operasyonları, boş ofisler, yeterli siber güvenlik önlemlerine sahip olmayan çalışanlar gibi şeyler var. Firmaların 2020 boyunca kurumsal büyüme veya dijital dönüşümü tamamlama yerine, kendilerini mümkün olduğu kadar işlevsel tutmaya odaklanacakları aktarılmakta. Bu da harcamaların öncelikle kilit öneme sahip teknoloji ve hizmetlere aktarılacağı anlamına geliyor.

Raporda 2020 yılında genel bulut hizmetlerinin yüzde 19 büyümesi, bulut tabanlı telefon ve mesajlaşma harcamalarının yüzde 8,9 artması ve konferans çözümlerinin yüzde 24,3’lük bir büyüme yaşaması tahminleri yer almış.

Gartner’ın araştırma başkan yardımcısı John-David Lovelock şu bilgileri vermekte: “CIO’lar acil maliyet optimizasyonuna geçmiş durumda. Yani 2020’de çoğu kurum için en öncelikli olacak konular yatırımların minimize edilmesi ve şirketin ayakta tutulması olacak. BT harcamaları 2020 boyunca yavaşlayacak. Eğlence, hava taşımacılığı ve ağır sanayi gibi sektörler en büyük darbeleri yaşayacaklar. 2019 yılındaki BT harcama seviyelerine geri dönebilmek en azından üç yıl kadar sürecek. Çoğu şirketin işletme mantığında komple değişiklik gerekiyor. Geriye gitmek söz konusu bile olamaz. Herşeyi sıfırlayıp ilerlemeye odaklanmak zorunlu.”

Gartner ayrıca 2020’nin Ağustos ayına kadar düzenleyeceği tüm fiziksel organizasyonları ve etkinlikleri de şimdilik iptal ettiğini veya ertelediğini açıkladı. Bu da firmaya toplamda 158 milyonluk bir gelir azalmasına mal olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.