btbilgi

Rüzgar enerjisini toplayan türbinler teknoloji geliştikçe büyüyor ve daha verimli hale geliyorlar. Dünya için en iyi yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgarla ilgili bir sıkıntı da var. Bazı uzmanlar rüzgar türbinlerinin üretildikleri malzemelerin harcadığı enerji yüzünden, aslında bize söylendiği kadar çevre dostu olmadığını savunmakta. İsveç kökenli mühendislik ve endüstriyel tasarım şirketi Modvion ise, bu iddialara dünyanın ilk ahşap rüzgar türbini kulesini inşa ederek cevap vermiş.

İsveç’in Göteborg şehrinin dışındaki bir adada kurulan rüzgar türbini, İsveç Rüzgar Teknolojisi Merkezi için bir pilot proje. İlk aşamada araştırma amacıyla kullanılacak türbin tamamen yenilenebilir işlenmiş ahşap ile imal edilmiş. Modvion bu konuda uzman ve modüler rüzgar türbini tasarımları geliştiriyor. Şirket ahşap kullanmanın teknoloji maliyetlerini azalttığını ve 120 metreyi aşan kulelerin kurulumunu kolaylaştıracağını iddia etmekte.

Modvion 30 metre yüksekliğindeki ahşap rüzgar türbini kulesini inşa ederken Moelven Töreboda şirketi ile birlikte çalışmış. Kule modüler olduğundan ve ahşap çelikten daha hafif olduğundan taşınması geleneksel türbinlere göre daha kolay. Gelecekte bu türden kulelerin daha uzun inşa edilebileceği belirtiliyor.

Modvion CEO’su Otto Lundman lamine ahşabın (CLT) aynı ağırlıktaki çelikten daha güçlü olduğunu ifade ediyor. Ahşaptan inşa edildiği için, türbinin imalat sürecinde oluşan karbondioksit emisyonları da azaltılabilmiş. Ağaçlar büyüdükçe emdikleri karbondioksitin inşa edilen ahşap kulelerde depolanması, rüzgar türbinlerinin daha en baştan iklim açısından karbon nötr olması anlamına geliyor.

Moelven Töreboda CEO’su Johan Åhlén ise ahşap yapıların sıradışı özelliklerini överken, bir yandan da iklim hedeflerini karşılamaya yarayacağını da hatırlatmakta. Yenilenebilir enerji üretimi için yenilenebilir odun kullanmanın, her iki şirket için de ilham verici olduğu aktarılmış.

Verilen bilgiye göre ilk ticari ahşap rüzgar türbinleri 2022’de inşa edilecek. Modvion 110 metrelik bir kule inşası için yenilenebilir enerji şirketi Varberg Energi ile anlaşmış. Ayrıca 150 metre yüksekliğinde 10 kule üretimi için de rüzgar türbini üreticisi Rabbalshede Kraft ile anlaşma aşamasındaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.