btbilgi

Koronavirüsü yoketmek için dünya çapında tüm ülkelerdeki laboratuvarlarda bir yarış sürüyor. Hastalığı iyileştirecek ilacı bulan ülke bundan büyük ölçüde faydalanacak. Şimdilik bu yöndeki en büyük umutlar, aslında bir sıtma ilacı olan hidroksiklorokin üzerine. Özellikle ABD hükümeti bu ilacın COVID-19 tedavisinde işe yaradığını savunuyor. Ülkemizde de üretilen ilacın gerçekten sonuç verdiği tam olarak kanıtlanmamış olsa da, daha şimdiden yasadışı karanlık net (darkweb) mağazaları ilaçla dolup taşıyor.

Yalnızca Tor gibi şifrelenmiş tarayıcılar kullanarak erişilebilen karanlık net web siteleri, kriptopara karşılığında uyuşturucu, silah ve çalıntı kişisel veri satışı ile ünlü durumda. Şimdi bunlara hidroksiklorokin ve remdesivir gibi henüz etkisi onaylanmamış ilaçlar dışında, COVID-19 hastalığını tespit etmede kullanılan test kitleri da eklenmiş. Hidroksiklorokin satışlarının büyük kısmının ‘otgdoc’ kullanıcı adına sahip bir kişi tarafından yapıldığına dikkat çekiliyor. Satıcı ilanlarda elinde sınırsız bir hidroksiklorokin kaynağı olduğunu söylemekte.

Futurism’in haberine bakılırsa, doktorlar bu ilaçları stoklama fikrini desteklemiyor. Harvard Üniversitesi tıp profesörü ve Cambridge Sağlık İttifakı’nda iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Pieter Cohen şöyle bir açıklama yapmış: “Bunu tavsiye etmem. Reçetesiz satılan bir ilaçla reçeteli bir ilaç arasındaki fark, birincisinin sadece belirli bir dozda ve belirli bir sebeple alındığında güvenli olması. Reçetesiz ilaçları belli olmayan dozlarda ve başka sebeplerle keyfe keder almak istenmeyen sonuçlara yol açabilir.”

Cohen şu bilgileri de veriyor: “Bazı ilk aşama verilere dayanarak, COVID-19 tedavisi için hidroksiklorokin kullanılması bir coşku yaratmış olsa da; şimdi hastalığı kalıcı şekilde tedavi etmek için güvenli bir yöntem olmadığı ortaya çıktı. İlaç sağlıklı insanlarda bile ciddi kalp problemlerine yol açabiliyor.”

İlacın işe yarayıp yaramadığının ötesinde, yasadışı kanallar üzerinden satılan ilaçların gerçek olup olmadığı bile şüpheli. Cohan daha önce karanlık net gibi kanallar üzerinden elde edilen bazı ilaçların sahte olduğunun ve hiç bir faydası olmadığının çeşitli araştırmalar ile kanıtlandığını hatırlatmış. İnsanların satın aldıkları ilaçların gerçek olup olmadığını evlerinde test etme şansı bulunmadığı için, bu riske girerek hayatlarını tehlikeye atmamaları tavsiyesi önemle veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.