btbilgi

Hem şirketler hem de çalışanlar insanların birçok işini evlerinden de rahatça halledebileceğini gördü. Koronavirüs’ün beraberinde getirdiği karantina durumu, uzaktan çalışma ve ortaklama iş yapma şekillerinin hızla yayılmasını sağladı. Doğal olarak insanlar ev ortamında, aileleri ve sevdikleri ile aynı yerde çalışmada sıkıntılar da yaşamaktalar. Peki evden çalışmanın bir numaralı zorluğu nedir? Bir araştırmaya göre mesai saatlerinin asla bitmemesi.

Sosyal medya içeriği üzerine uzman bir şirket olan Buffer’ın gerçekleştirdiği çalışmaya 2 bin 500 uzaktan çalışan katılmış. Araştırmanın sonuçlarına bakılırsa bu konuda en büyük zorluk, iş saatlerinden sonra da bilgisayarın çalışmaya devam etmesi. İşin ilginç tarafı, raporda uzaktan çalışma trendinin geçici değil, kalıcı bir unsur olarak tanımlanmış olması. Araştırmaya katılanların yüzde 99’u bu şekilde çalışmayı sürdürmek istediklerini belirtmiş.

Mesai bitse de işlerin bir türlü bitmemesi, katılımcılar için yüzde 22 oranla en büyük zorluk. İnsanlar bazen sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar çalıştıklarını aktarmaktalar. Listedeki iki numaralı problem, yüzde 19 oranı ile yalnızlık duygusu. Yukarıdakinin tam tersi olarak, evlerinde tek başına yaşayanlarda bu sorun sıkça görülmekte. Üçüncü sorun olarak yüzde 17 oran ile uzaktan işbirliği yapmanın zorluğu belirtilmiş.

Dördüncü büyük zorluk ise yüzde 10’luk oranla evdeki dikkat dağıtıcı unsurlar. Her ne kadar ilk bakışta evden çalışmak daha rahat olacakmış gibi gözükse de, tüm gün boyunca aile ve çocuklar yüzünden konsantre olamama ve video toplantılarda istenmeyen aksaklıklar gibi dertleri de mevcut. Raporu analiz eden ESET firması, evde çalışma süreçlerinde nasıl bir rutin oluşturulabileceğine dair önerilerde bulunmuş:

  • Ev içinde geçici bir ofis alanı oluşturmaya çalışın. Sabit bir masa sandalyede oturun.
  • Normal iş günü takvimi mümkün olduğunca korunmalı. Eğer iş normalde sabah 8-10 arasında başlıyorsa ve öğle yemeği 12-14 arasında bir yerdeyse, bu programı sürdürmeye çalışın.
  • Öğle yemeği zamanı 30 dakikalığına dışarı çıkın. Bu arada karantina kurallarına uyduğunuza emin olun. Kısa bir ara öğleden sonra üretkenliğini artırabilir.
  • E-posta dışında tek bir iletişim platformu kullanmak verimliliği yükseltebilir. İletişimin belirlenen platform üzerinden akmasını sağlamak, katılmayan meslektaşları buna yönlendirmek önerilmekte.
  • Uzaktan çalışma konusunda deneyimli kişilerin, bu duruma zorlananlar açısından danışman olarak kullanılması mümkün.
  • Ofisteki sosyal etkileşimin devam edebilmesi için, isteğe bağlı olarak ekiplerle sanal öğle yemeği yapılabilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.