btbilgi

Geçen sene şebekeleri yavaş yavaş aktive edilmeye başlanan 5G teknolojisi, telekom operatörleri için yeni uygulamalar ve servisler demek. Teknoloji beraberinde ağlarda düşük gecikme süreleri, ultra yüksek bant genişliği ve mobil sınır bilişim (edge computing) gibi gelişmeler getirmekte. Bunlar da farklı alanlarda sayısız yenilikçi iş fırsatı ve daha iyi bir tüketici deneyimi anlamına gelecek. Peki operatörler 5G fırsatlarına ve zorluklarına hazır mı? İşte ‘5G Operatörü Raporu’ başlıklı araştırma bunu ele alıyor.

Ericsson ve MIT Technology Review Insights’ın iş birliği ile yapılan araştırma, dünyanın önde gelen operatörlerindeki BT ve ağ yöneticilerinin 5G’ye geçişte nasıl bir yol haritası oluşturduklarını incelemiş. Ortaya çıkan 5G Operatörü Raporu ağ operasyonlarının gözden geçirilmesi, BT altyapısı, iş destek sistemleri (BSS) ve hızla büyüyen ekosistemde sayıları artan dijital hizmet iş ortakları ile ilgili bulgular içermekte:

Odak iş birliğinde

Çalışmaya katılan yöneticiler 5G’nin sağladığı değerlerden tam anlamıyla tek başlarına yararlanabilmelerinin mümkün olmadığını aktarmış. Sınırsız sayıda fırsattan faydalanılabilmek ve başarıya ulaşılabilmek için iş ortaklarından oluşan bir sistem ve iş ortaklarının tam anlamıyla iş birliği yapmaları gerekli görülmekte.

Zengin veri setleri

Operatörler her sene zenginleşen veri setleri, iş zekası ve yapay zeka ile değer oluşturmayı giderek daha iyi beceriyorlar. Mütemadiyen sanallaşan ve otomatikleşen yetenekler sayesinde, operatörler müşterilerin dijital işlerine daha fazla dahil olarak, belirli müşteri ihtiyaçlarına yönelik benzersiz servisler verme şansına sahip.

Başarılı BSS’nin sırrı bulutta

5G Operatörü Raporu telekom firmalarının öncelik listesinde buluta geçişin başlarda yer aldığına değinmekte. Fakat ağ işlevlerinin buluta taşınmasının, BT servislerine göre henüz olgunlaşmamış olduğu da belirtilmiş. Ayrıca kullanımda olan uygulamaların sanallaştırılmasında da isteksizlik saptanmış. Sanallaştırılmış ve isteğe bağlı bir hizmet sağlama platformunun, telekom operatörleri için yenilikçi hizmetlerin temeli olduğu ifade ediliyor.

Hem teknolojik, hem de kurumsal dönüşüm

Raporda 5G teknolojileri sayesinde satış ve pazarlamadan operasyonlara, bilişim teknolojilerine, ağ yönetimine, fiyatlandırma ve faturalandırmaya kadar planlanması gereken tonla değişiklik olduğu aktarılmakta. Tüm 5G ağları aktif şekilde çalışmaya başlayınca bağlı cihaz sayısının insan abone sayısını aşacağı öngörüsüne yer verilmiş. Bu da karmaşık kurumsal hizmetlerin daha fazla kullanılmaya başlanması nedeni ile tüm süreçlerin dijital dönüşüme uğraması anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.