btbilgi

Dünya genelinde internet kullanıcıları giderek bilinçlenmeye başladılar. Özellikle de kişisel bilgilerini korumak ve kontrol etmek için daha fazla çaba harcamaktalar. Konu ‘Dijital gizliliği korumak: Kişisel güvenliği bir üst düzeye çıkarmak’ (Defending digital privacy: taking personal protection to the next level) başlıklı Kaspersky raporunda ele alındı ve kullanıcıların kişisel veri hakkında eskisine göre daha iyi durumda olduğu aktarıldı.

23 ülkede tüketiciler arasında yapılan araştırmada, online gizlilik konusunda insanların bakış açıları ve özel bilgilerini başkalarına kaptırmamak için aldığı önlemler incelenmiş. Raporun ülkemizle ilgili bulguları arasında en dikkat çekeni, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 69’unun web sitelerindeki veya sosyal medyadaki özel bilgilerini sildirme niyetinin ortaya çıkartılması olmuş. Ancak yüzde 44’lük bir kesimin bunun nasıl yapılacağını bilmediği de saptanmış.

Rapora göre tüketicilerin yalnızca kendi özel bilgilerini değil, sevdikleri ve yakınları için de kişisel veri koruması endişesi söz konusu. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 12’si ailelerine ait kişisel verilerin veya bilgilerin izinsiz bir şekilde herkese açık hale geldiğini iddia etmiş. Tüketiciler artık kişisel bilgileri paylaşmanın getirdiği risklerin daha bilincinde. Verilerinin nerede ve kimin elinde olduğunu kontrol edemediklerini hissettikçe, bu konuda birşeyler yapma ihtiyacı duyuyorlar.

Türk kullanıcıların önemli bir kısmının internette dolaşırken bilgilerini siber suçlulardan (yüzde 45 oranla), ziyaret ettikleri web sitelerinden (yüzde 42 oranla) ve aynı cihazı kullanan diğer kişilerden (yüzde 40 oranla) gizlemek için ek önlemler aldığı belirlenmiş. Bazı daha hassas kullanıcılar ise kişisel bilgilerini cihazlarında saklama konusunda da endişeli. Türklerin yüzde 14 kadarı mobil cihazlarındaki uygulamalar tarafından toplanan kişisel verilerin durumuna da emin değil.

Raporla ilgil iaçıklama yapan Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova şunları söylüyor: “Dijital izinizi kontrol altında tutmanın birçok yolu var. Bunlardan biri, kişisel verilerinizi kiminle paylaştığınıza dikkat etmek ve bu verilerin nasıl kullanıldığını anlamak. İnternete aktarılan her şey, siz onu korumak için özel bir önlem almadığınız takdirde çok sayıda kişinin uzun süre erişebileceği bir şekilde kalıyor. Kişisel verileri internet ortamında güvenle tutmanın yollarını öğrenmek ve verilerinizin nerede saklanacağını kontrol etmek, daha olumlu bir kullanıcı deneyimi yaşamanız ve kişisel itibarınızı artırarak fırsatlara açık olmanız için önemli bir adım.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.